| anonim_4396 a întrebat:

Mda.
Sora mea tocmai și-a luat o teapa pe olx de 30 de lei.
A dat un avans în cont dupa care a fost blocată.
Credeți ca poliția ar putea sa o ajute?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Da o va putea ajuta, spun din proprie experienta si vreau sa il contrazic pe colegul nostru TPU, DaniTDCI, pentru ca, 30 lei de la 30 de persoane / luna de exemplu, vine un 900 lei frumos. Ce ziceti?

Am primit si eu in urma cu, cativa ani teapa pe olx si m-am dus la politie...Initial nu au vrut sa isi bata capul cu treaba asta (era o suma de 100 lei teapa) si nu m-am lasat pentru ca sunt banii mei iar persoana respectiva excroca...Si din treaba asta isi face un salar pe luna.

Politia ii va da o foaie alba si un pix prin care va face o plangere, se va deschide cazul iar in cateva zile va fi chemata la audieri la politie si persoana excroaca va fi contactata de catre ei. Sper ca are numarul persoanei de tel? Si va trebuii niste dovezi...Va trebuii sa scoateti la imprimanta undeva mesajele dintre voi, numele, contul si localitatea persoanei...Toate informatiile pe care le aveti, si poza cu produsul.

Dupa ce finalizati acesti pasi si va recuperati banii, le veti scrie celor de pe OLX ca sa ii stearga contul.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Scrii prea mult și prost. Sa îmi arăți și mie un polițist care te va băga în seamă pentru o sumă de 30 RON și apoi mai stăm la discuții. Nici măcar executorul judecătoresc nu te bagă în seamă pentru suma asta dacă ai dori să recuperezi o datorie de la vecinul x. )). Cred ca și cheltuielile de judecata costa mai mult decât prejudiciul. Gândiți un pic înainte să scrieți.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu a fost intentia sa scriu mult...Si nu e nevoie sa ma bagi in seama. Eu am specificat ca am avut proprie experienta, asemanatoare, cu cea a surorii colegei noastre TPU si mi-am recuperat banii (100 lei). Deci nu comenta *prost* daca nu ai experienta si esti habarnist.
Astazi o teapa de 30 lei, maine una de 50, poimaine una de 100 si tot asa.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Reclamatie la OLX impotriva celui care a tepuit

| Frank51 a răspuns:

Site-ul olx o va ajuta, șanse foarte mari să recupereze banii.

| Sophieka a răspuns:

Si inca ceva...Nu spun ca e cazul familiei colegei noastre care a pus aceasta intrebare, dar, pentru unii 30 lei au o valoare. Cu 30 lei iti cumperi mancare pentru o zi, sau mai bine ii dai unui amarat, decat sa lasi pe cineva sa te excrocheze si sa prinda curaj sa faca treaba asta incontinuare!

| Sophieka a răspuns:

Buna Adina,

Multumesc pentru desemnarea raspunsului meu. Ati mers la politie? Cum s-a rezolvat?

| DaniTDCI a răspuns:

Nu e ok sa pățești asa ceva, îmi și imaginez, dar pentru o suma atât de mica sincer nu prea ar avea rost sa îți pierzi timpul umblând pe la politie șamd.

| Mirel4412 a răspuns:

Asta e, bine ca a fost suma mica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Politia nu se va deranja pentru o sumă atât de mica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-ai blocat? Vai, merci! Iar tu ți-ai luat țeapă de "deșteaptă" ce ai fost? laughing și eu mi-am luat o țeapă, dar atunci aveam 16 ani. Tu câți ani aveai când ai luat țeapă? Presupun ca nu 16 ani, dacă ai mers singură la poliție și ți-ai cerut banii înapoilaughing apropo, când de naiv să fii încât să transferi bani în contul unui necunoscut? Atât de rău să îți mănânci de sub unghii încât să nu îți permiți un lucru nou? Pe internet găsești o mulțime de produse, eMAG de black friday vindea până și mașini sau apartamente. Și voi vă faceți de lucru cu toți samsarii de pe internet? Mă rog, "samsar". Măcar ăla vă vinde ceva, când voi vă luați țeapă! Și tot tu apari aici "că 100-200 ca la barbut" și să nu încurajăm înșelătoria, chiar să o reclamăm. Când tu odată ce ți-ai făcut de lucru cu cineva care ti-a tras țeapă, om matur fiind. Ce scuză aduci în astfel de situații când un om matur face astfel de greșeli? Că ți-ai recuperat 100 lei? Mare performanță ai făcut! La astfel de minunății te aștepți de la copii, adolescenți. Nu oameni maturi care ziceți ca faceți târguri. laughing Râd când aud și la stiri cu metoda accidentul. Pe ăia poate ii mai înțeleg, oameni bătrâni. Însă tu, în floarea vârstei să nu gândești? Eu când comand de pe un site de unde nu am mai comandat niciodată, nu mă bag direct să plătesc cu cardul, doar comand cu ramburs și verificare colet. Dacă observ că sunt serioși, la comenzile viitoare plătesc și cu cardul. Dar voi dați bani la toți necunoscuții și vă mai și lăudați "că i-am recuperat". Că mare fâs ai făcut, iar pentru 100 lei și refuz să cred ca făptașul a ajuns la pușcărie și probabil își continua activitatea înșelând alți oameni iar tu te lauzi ca ai recuperat 100 lei.laughing ce performanță. Sa te lauzi când l-ai închis pe făptaș, nu ca ai recuperat un prejudiciu cât plătesc eu pentru un degresant și ulei pentru lanț la bicicletă.

| GusticelMititel a răspuns:

Nu merita sa te complici cu politia pentru 30 de lei. Vorba aia "mai mare daraua decat ocaua".

| Darius81 a răspuns:

Aia e teaca