| koodathenigga a întrebat:

Buna ziua. Am fost tepuit cu suma de 200 de RON. Am trimis un avans si urma sa primesc niste adidasi pe care nu i-am mai primit niciodata. Am toate conversatiile pe whatsapp, poze cu individul si numele acestuia si stiu orasul in care locuieste. Credeti ca ma va ajuta politia pentru inselaciune? Ce as putea face?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune plangere penala pentru inselaciune, anexeaza toate dovezile pe care le ai si restul este treaba politiei, aproape sigur ca te vor ajuta.
Inainte de a depune plangerea penala contacteaza-l pe individ si spune-i ce vei face daca nu-ti restituie banii in cateva zile, nu mai mult de 10 zile.

| koodathenigga explică (pentru Ioandelasal):

Daca trec 10 zile nu mai poti depune plangere? Multumesc anticipat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru koodathenigga):

Mi-ai scris pe privat si ti-am raspuns.
Repet raspunsul si aici:
Poti depune plangere oricand, dar nu mai mult de implinirea termenului de prescriptie, care la inselaciune este de 5 ani.
Am spus sa-i dai 10 zile pentru restituirea banilor deoarece este bine sa faci plangerea cat mai repede, acest termen indicat de mine este pararea mea si n-are legatura cu prescriptia raspunderii penale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depui plingere la politie le arati conversatiile cu individul pe whatsap si de restul se ocupă politia sa i ti recuperezi banii.

| koodathenigga explică (pentru CristiDinBucuresti):

Credeti ca se vor strofoca pentru o suma atat de mica? Eu unul nu cred.

| king5151 a răspuns (pentru koodathenigga):

Pai se numeste infractiune, puteai sa fie si un leu.