| StefanDrg a întrebat:

Merita sa fac vreo calificare? De exemplu o calificare de operator CNC. Cursul este 980 lei. Daca dupa ce termin cursul si obțin calificarea n ma angajează nimeni ca nu am experiență. Asta nu înseamnă ca am facut degeaba calificarea? Si rămân cu paguba financiara de 980 lei

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca faci degeaba, nu iti trebuie cine stie ce experienta de ani de zile ca nu esti sudor sau vopsitor, cred ca trebuie sa te pricepi in CNC si cam atat.
Deci daca inveti repede si acel curs este suficient.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si fara diploma aia ai sanse mai mari sa te angajeze cineva?

| StefanDrg explică (pentru suntserios):

Eu lucrez acum. Dar necalificat. Vreau sa fac cursul ca sa ma angajez in alta parte pe salariu mai mare

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Pai si atunci ce te opreste sa faci cursul?

| StefanDrg explică (pentru suntserios):

Nu știu daca sunt suficient de inteligent sa înțeleg cursul respectiv. Adica degeaba am foaia aia de calificare daca nu ma duce capul sa înțeleg ce face de fapt un operator CNC. Si cum am spus in întrebare. Daca obtin calificarea, pun CV la o fabrica pentru postul de operator CNC si ei nu or sa ma angajeze ca nu am experiență ca operator CNC

| Gligore2000 a răspuns (pentru StefanDrg):

O perioada am reparat pe teren CNC-uri.Am vazut zeci de modele diferite si sute de operatori.
Operatorul apasa pe buton se deschid usile introduce piesa apasa pe buton se inchid usile si incepe masina sa lucreze.
Dupa 5-20 minute masina se opreste automat iar operatorul trebuie sa scoata piesa si sa puna alta.
Nu trebuie nicio calificare.
Daca reusesti sa deschizi o cutie de chibrituri fara sa dai betele pe jos esti apt pentru meseria de operator cnc.
Un programator bun in G code incepe de la 3000 Euro.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei, prostii, nu te angajeaza nimeni. De calificare la locul de munca ai auzit?

| StefanDrg explică (pentru GabiDumitrescu):

Da. Si sa fie valabila doar la ei. Nu mersi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StefanDrg):

Lol, cit de... naiv poti sa fii, ca sa nu zic altfel. Daca tu vii la mine la firma si te scolesc in scris continut SEO pe limba engleza, crezi ca e valabil doar la mine? Daca te duci pizzer si te scolesc aia, la alta pizzerie nu te primesc? Daca te duci si te scolesti operator CNC la o firma, crezi ca la alta nu e valabil? Tu gindesti un pic?

| Dismally a răspuns:

Merita dar depinde si ce curs faci, la operator CNC in Romania nu merita avand in vedere salariile de mizerie care sunt oferite.

| StefanDrg explică (pentru Dismally):

Am un prieten care are 3.000 lei net salariu ca operator CNC. Eu am salariu de 1918 lei. Deci daca fac cursul si obtin calificarea pot sa castig 1.000 lei in plus pe luna

| Dismally a răspuns (pentru StefanDrg):

Nu stiu cum e unde lucrezi tu dar vazusem anunturi in care se oferea salariu de 1700 lei pentru operator CNC si cam 500 euro pentru progranmator...

| StefanDrg explică (pentru Dismally):

Cum adica doar 1.700 lei? Am prieten care ia 3.000 lei net ca operator CNC. Si alte cunoștințe tot asa iau minim 2.500 lei net pe postul asta

| Dismally a răspuns (pentru StefanDrg):

Da, atat ofera unii.

| StefanDrg explică (pentru Dismally):

Apai e clar si cu calificările astea. Degeaba le faci. Tot salarii de sclav primești

| dinaprilie a răspuns:

Cnc se cauta acum mai ales in strainatate.