| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a intamplat de cateva ori sa merg pe strada si sa vad proprietari de pitbull la plimbare dar care nu detineau botnita. E o infractiune? Pot suna la politie daca vad astfel de lucruri?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este infractiune ci este contraventie si pot fi amendati.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca proprietarii de pitbull nu aveau botnita, atunci cainii pot fi amendati.
Trebuie sunat la politia locala = hingherii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să zici mersi, dacă îl ținea, măcar, în lesă! Am văzut destui prin oraș, care-și plimbau pitbulii, rottweilerii, amstaffii, nestingheriți, fără lesă, fără botniță, motivând că sunt blânzi. Poate sunt blânzi cu oamenii (ar fi de preferat să nu-i mângâi), dar nu și cu alți căței...
Chiar știu un pitbull, pe care stăpânul îl plimba fără lesă, și care a ucis, sub privirile lui, un pechinez. Nu a mai fost nicio cale, de a-l elibera din colții săi. :|
http://vetlife.ro/......te-botnita

| anonimg a răspuns:

Da, poti suna fara nici o problema. Si eu am facut asta cand ma plimbam intr-un parc. Am facut si o poza inainte pe neobservate. big grin
Sunt unii care iubesc cainii mai mult decat pe semenii lor. Ciudata mentalitate.

| Bondarel99 a răspuns:

Se simt ei mai smecheri daca isi iau caini periculosi.Un bichon le repugna.

| Staind a răspuns:

In mod sigur mi-as lasa cainele fara botnita langa tine.

| Helpme99 a răspuns (pentru Staind):

Multumesc, dar nu cred ca ma interesa un raspuns de genul