| daculliber a întrebat:

Minorii pot semna petiții online?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ordonanta Guvernului nr. 27/2002, privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, cu md. si compl. ulterioare, nu prevede o limita minima de varsta pentru semnarea unor petitii, asa ca, la modul general, si minorii pot initia si semna petitii, mai ales in probleme ce ii privesc.
In schimb anumite petitii nu pot fi initiate sau semnate de catre minori, respectiv acelea in care pentru exercitarea drepturilor se cere sa fii major, de ex. in materie electorala, proprietate, etc.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără probleme dar o fac (cam) degeaba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot, dar nu le folosește la nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si cainii pot semna petitii online; oricum nu le baga in seama nimeni.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu am vazut NICIODATA petitii care "pot fi semnate" online la modul "REAL"
adica, care reusesc sa te autentifice ca esti cu adevarat tu si nu altcineva sau nu ti-ai facut un cont sau mai multe numai ca sa bagi semnaturi in petitia aia

in plus, chiar, on-line, singura solutie de semnatura electronica recunoscuta de oricine altcineva in afara de cel la care te semnezi (ca, daca e sa ma duc la banca, atunci semnatura e NUMAI intre mine si banca, nu pot folosi aceeasi forma de autentificare in alt loc) este un stick, vandut de firme care emit asa ceva, care te autentifica la ei, care costa, si la care platesti abonament, si care e folosit in mod curent de firmele de contabilitate ca sa semneze declaratii si alte chestii la anaf si alte chestii

in plus, CHIAR nu am auzit niciodata, petitie online sau nu, sa verifice cineva vreo varsta... EVERRRRR

| Adolf8 a răspuns:

Nu.

| Plușica123 a răspuns:

Daca este pe Facebook sigur că poți.

| rylandmoran26 a răspuns:

Da,presupun ca da, acum depinde si de petitie ma gandesc dar in mare parte da!