NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ne înmulţim cu o viteză uluitoare (calculele specialiştilor spun că peste 20-30 de ani vom fi deja în jur de 9 miliarde, în loc de 7), iar planeta nu ne poate asigura suficientă hrană, apă şi energie, resursele naturale fiind pe terminate. Consumăm mai mult decât putem produce şi decât planeta ne poate oferi, an după an...
"How many People can Live on Planet Earth" ne prezintă foarte bine gravitatea situaţiei în care ne aflăm şi ne pune la dispoziţie datele alarmante, care conturează un viitor deloc roz.
http://youtu.be/dN06tLRE4WE
http://youtu.be/wa3ZDEZj3P8
"Umanitatea trebuie să reducă impactul său asupra Pământului urgent şi sunt trei căi pentru a atinge asta: 1. putem să reducem consumul de resurse; 2. putem să ne schimbăm tehnologia; 3. putem să reducem creşterea populaţiei. Probabil va trebui să le facem pe toate trei."
Ce va face umanitatea, dacă va continua să crească în acest ritm? Cum am putea încetini reproducerea umana (mai ales că religia, care a împânzit Pământul, încurajează nefolosirea metodelor contraceptive şi nu ne ajută deloc în acest sens)?
În opinia mea, totul porneşte de la mentalitate, iar informarea este un pas esenţial în schimbarea mentalităţii. Atunci de ce autorităţile nu par deloc să se agite, mass-media este preocupată de nimicuri cotidiene care ne distrag atenţia şi aproape deloc de probleme cu adevărat importante (pe termen lung)? De ce suntem luaţi de proşti şi obligaţi să ne uităm la cruduţe şi buruiene şi nu la astfel de documentare, din care avem ceva de învăţat? De ce autorităţile nu iniţiază un program de informare şi deşteptare a populaţiei, unul serios?
Cum vom putea menţine un trai decent pe Pământ peste câteva zeci de ani, dar sute?
Cât de idioţi vom părea în ochii generaţiilor următoare, când se ştie că puteam să facem ceva şi nu am făcut?

75 răspunsuri:
| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Ce acum sint si orb pe langa greu de cap? Vad bine nene, ai pus paranteza, nu ai pus afirmatia intre ghilimele.Ai tras concluzia ca marea majoritate a celor adepti a unei religii nu folosesc metode contraceptive doar pentru ca rudele tale nu o fac si pentru ca asa scrie in cartile religioase? Astea sunt niste baliverne.Ma simt ca un idiot, am impresia ca nu merge situ bine si numai eu vad cum îi dai afirmatiei aleia importanta cu acea paranteza mica.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Pfffff
Am niste idei insa nu am timpul necesar sa pot scrie un roman. (am zis si eu asa)

Cel mai probabil, se vor intampla 2 lucruri in viitorul apropiat (intre 30-60 de ani):
1. Vom incerca sa ne schimbam modul de viata si vom incerca sa traim in armonie cu planeta.
2.Vom deveni dipserati (de aici rezulta alte 2-4 posibilitati):
2.1 Vom incerca o evolutie tehnologica fortata, pentru a putea pleca si coloniza alte lumi (in proportie de 90% o sa fie un esec)
2.2 Se va declansa un Razboi Mondial, care va duce la scaderea puternica (aproape totala sau in jur de 60-80%) a populatiei sa nu zic ca va duce la disparitia vietii pe planeta noastra.
2.3 Natura se va adapta si va incerca sa ne distruga, pentru propria sa protectie (stiu ca suna SF, dar e o posibilitate, desi ar dura evolutia asta)
2.4 Si cel mai grav lucru: Nimic, ne vom conitinua modul de viata pana ce vom ramane fara resurse si ne vom ucide intre noi sau/si vom fii fortati sa ne adaptam rapid.

Religia, nu e folosita corect!

Urmasii nostri (sa speram ca vor apuca sa existe) vor incerca sa ne indrepte noua greselile si cel mai probabil vor fii asa dezgustati de noi in cat vor evita sa face aceleasi greseli.

Autoritatile sunt interesate doar de bani si atat. Cat timp "fraierii" (adica noi) sunt tinuti ocupati cu ce fac niste altii (asa am vrut sa scriu), totul va fi "bine" (adica nu vom incepe proteste si alte chestii).

Sunt multe de discutat, insa eu consider ca e mai bine sa actionezi.
Informarea e un mod bun de a actiona, insa nimeni (aia care sunt sus) nu doreste sa ne schimbam modul de a fii.

Ca o idee, la care e bine sa te gandesti: Ce vom face cu copiii care se nasc?
Nu ii putem ucide (eu nu as putea).
Daca scapam de India si China, am scapat de cateva miliarde de guri si am produce o mare "cadere" economica.

Sunt solutii, insa majoritatea sunt imorale (razboaie, executii, bombe atomice si inca cateva), multe sunt imposibile (momentan), iar restul nu sunt pe placul celor care ne conduc...

Insa, tot putem informa oamenii despre cum vom "sugruma" planeta si cum urmasii lor vor muri. Si aici apare o problema: Majoritatea nu e interesata sa isi schimbe stilul de viata, sunt prea comozi.

P.S. Sper ca se intelege ce am vrut sa spun si scuze daca am scris prea mult

NOname
| NOname explică (pentru ZambetulNebuniei):

Mulţumesc pentru răspuns, RespectşiOnoare. Foarte bun şi complet, mi-a plăcut.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Earthroot):

Omule, chiar si atunci cand tii se da informatia pe fata, mura-n gura, tu tot te faci ca nu intelegi? Ce treaba avea familia interlocutorului, de a pus si intrebarea, cu problema expusa de acesta? Ah bine, ca a adus-o, la un moment dat, in discutie pentru a-ti oferi tie un mic ex. de "asa nu" (adica decat cu o asemenea mentalitate promovata si sustinuta de catre Religie, mai bine lasa. stii?) asta e altceva.Dar tu ai abuzat de acest mic ex. oferit de catre NOname, in discutia cu tine, punand prea mult accent pe el si deci deviind de la subiectul, adus in vorba de mai multe ori in incercarea ei inutila de a te face pe tine sa intelegi mai bine, de baza.
Intrebai, parca, ce tari, mai exact, adopta aceasta mentalitate unde folosirea masurilor de protectie, in ceea ce priveste procrearea, si avortul este interzis, nu?
Pai hai sa-ti dau un mic ex.:http://www.roportal.ro/articole/tari-in-care-avortul-este-interzis-4033.htm
Acum, sincer nu stiu cat timp are acest articol de cand a fost publicat si pana acum dar asta doar asa, sa-ti poti face o idee cu privire la libertatea femeii de a putea avorta in unele tari.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Bine gandit tot ceea ce ai incadrat in rasp. tau dar la faza cu `injungherea` celor mici tin sa te contrazic.Cine nu ar putea ucide, daca ar stii ca ar avea de castigat din asta (intr-un fel ori altul), bebelusi? tu? De ce esti subiectiv? Tu stii cati bebelusi sunt ucisi, ori lasati sa moara de buna voie, prin spitalele, din lume, anual?
Ia de ex. China, unde, din cauza nr. suprapopulat, au fost nevoiti sa restrictioneze, prin lege, nr.-ul de copii pe care ii poate avea o fam. de acolo.Nu mai mult de un copil per fam.
Citeste mai in jos:

"Modelul chinez: pastile făcute din bebeluși, supă fetală, avorturi forțate și alte sălbăticii.
O știre despre câteva mii pastile de proveniență chineză oprite la granița Coreei de Sud a adus la suprafață încă o atrocitate Made in China.

Astăzi [7 mai 2012 n.t.] a devenit publică informația potrivit căreia mii de capsule umplute cu carne umană transformată în pudră au fost găsite de vameșii din Coreea de Sud. Cererea pentru astfel de capsule este motivată de credința că acestea constituie remedii universale.
Comerțul sinistru este condus din China, unde se spune că membri corupți ai corpului medical dau de știre companiilor medicale când bebelușii sunt avortați sau născuți morți.
Micuțele cadavre sunt apoi cumpărate și depozitate în frigidere obișnuite în casele celor implicați în negoț, înainte de a fi scoase și duse la clinici, unde sunt introduse în cuptoare medicale cu microunde pentru a fi uscate.
Odată ce pielea este uscată ca iasca, cadavrele sunt zdrobite pentru a fi făcute pudră, apoi procesate și încapsulate împreună cu diferite ierburi pentru a ascunde medicilor investigatori și vameșilor adevăratele ingrediente.
[...]
Conform unui reportaj San Francisco Times, testele făcute pe pilule au confirmat că sunt alcătuite în proporție de 99, 7% din rămășițe umane. Testele au putut chiar stabili sexul bebelușilor folosiți.
Există cerere imensă pentru aceste pastile despre care se crede că pot îmbunătăți rezistența organismului. Și placenta uscată la microunde este căutată pentru presupusele sale beneficii „medicale". În realitate, însă, capsulele din carne umană conțin bacterii foarte periculoase și alte ingrediente dăunătoare.
[...]
Au fost publicate reportaje tulburătoare conform cărora unii copii erau dintre cei care au murit în camerele morții din China, unde micuții sunt lăsați intenționat să moară pentru că au fost născuți în familii care atinseseră deja limita permisă de 1 copil pe familie.
Pentru a-și ține populația sub control, China operează 13 milioane de avorturi pe an, în special pentru că mamele își sacrifică nou-născuții pentru a evita pedepse precum amenzi usturătoare sau chiar bătăi aplicate de autorități.
Autoritățile chineze au confirmat că au fost sterilizate 38% dintre femeile mature sexual, dar copiii avortați nu „se pierd" grație comerțului bolnăvicios care folosește corpurile lor în așa-zise scopuri medicinale."
Sursa:http://inliniedreapta.net/......albaticii/

Si acum intrebarea vine, De Ce? Si cum s-a ajuns la asa ceva?
Iti spun eu, din cauza nr.-ului prea mare de avorturi din tara aia.
Ce s-au gandit unii? ca ar merge sa profite de pe urma acelei legi, in care femeile sunt obligate sa faca avort in cazul in care mai au deja un copil (avort fortat), din care, mai tarziu, sa rezulte o afacere banoasa...una dusa putin la extrem as putea spune.
Si multe, multe alte atrocitati cu privire directa pe acest subiect...no coment.

| contαbαndonαt a răspuns:

Asa cum spuneai si tu, NO, putem, si trebuie, sa reducem si cresterea populatiei dar NU intr-un mod fortat, fara sa fortam, fara sa existe durere si lacrimi in toata aceasta treaba.

NOname
| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Acesta este horrorul chinez ascuns sub preş: avort forţat, misoginism criminal, control total asupra oamenilor, pruncucidere, canibalism, trafic de persoane, răpiri de femei, căsătorii forţate, crime pentru viaţa de dincolo, "camere de murit"...care au intrat în normalitatea lor culturală.

| Earthroot a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Mie mi-a indrugat baliverne cu crestini, astea-s nimicuri pentru mine.
Eu nu am auzit de tari in care religia sa guverneze asupra legii, si pana la urma ceea ce prezinti tu, intreruperile de sarcina, din cate stiu eu nu reprezinta prima solutie de metoda contraceptiva.Si pana una alta, aici se intra in alte discutii, deoarece este vorba si de moralitate.Practic cand o femeie face un avort, in functie de vechimea sarcinii, fara a avea ca si motiv faptul ca fatul pune in pericol gravida, practic actiunea asta de intrerupere reprezinta (moral) o crima, caci acea inima inceteaza sa bata, precum si creierul cedeaza. Fatul poate nu e nascut, dar este in viata.Situatia de fata este ca aceea a inconstientilor medioci care torn copii in prostie ca sa traiasca din alocatia lor, iar pe cand se termina, blameaza zeii.Asta-i o iluzie in care intri tu singur de buna voie:că acele rude ale tale,acei cunoscuti,acei prieteni(atat de amabili cu tine),de fapt ei sunt oameni buni,iluzie creata pentru digerarea unui compromis, ca doar daca stai cu adevarul in fata, acela ca actiunile acelora iti afecteaza viata ta personala si calitatea ei, parca nu iti vine sa-i mai privesti cu aceiasi ochi, si poate nu vrei sa stai cu resentimente si de la un timp te gandesti ca e cazul sa-i confrunti.Dar cum sa faci asta cand ei sunt inconstienti? Nu o faci! Asa ca apelezi la acest compomis, ca doar nu o sa stai incruntat la ei de sa faci riduri, ca doar e inutil.Cu idioti cum sa le explici ca au facut rau?
Cand esti trecut de varsta majoratului nu mai esti copil sa imparti vina aiurea pentru problemele tale.
Eu am intrebat frumos unde impune religia chestii de genu caci la cum a scris acolo ma gandeam ca a avut loc vreo miscare de-a fanaticilor, ceva de genul la nivel global.Eu nu citesc ziarul, nu ma prea uit la Tv, nu ma intereseaza presa, deci poate nu sunt atat de imformat, si e normal sa am nevoie de informatii care sa sustina afirmatiile pe care le faci.Cum ai facut tu:macar te-ai sinchisit sa pui link-ul ala acolo sa vad si eu ca In Africa avortul e interzis.Chiar si atat ajuta, dar totusi, cum am spus:ignoranta si prostia reprezinta un caz de alergie la prezervativ si anticonceptionale, nicidecum un caz de apropiere divina. Unii dintre cei mai inteligenti oameni din istorie, precum si unii dintre cei mai inteligenti oameni din prezent sunt credinciosi, si pana la urma ei nu savarsesc astfel de actiuni daunatoare societatii.Aici e vorba de oameni prosti,slab dotati intelectual,nicidecum de religie.
Pai nu am raspuns intrebarii din start la subiect deoarece eram in ceata ca nu aveam destule informatii ca sa ma exprim,nu-mi place sa vorbesc aiurea,de asta a deviat nitel,dar tot la subiect a fost.
Adica nu stiu daca in toata Africa e interzis avortul, dar referitor la contraceptie, aia si-o trag si de mananca o data pe luna de le ies coastele prin piele. Oamenii primitivi vor sex si cand ies matele din ei.Tu in aceasta categorie de bolnavi te pui acum? Astia(China, mai ales Africa, India, si altele), pai astia nu îi saturi nene cu mancare ca eu cred ca intra planeta asta in colaps financiar.Si cat ai putea sa le tot dai? Astea-s daune colaterale, deci clar populatia trebuie sa scada, ca nu-i de ales, altfel ne dam noi aerul nostru din piept pentru nebuni.Nu ai auzit pana acum de o molima,un virus,sau o infestatie, un boom in ceea ce priveste inmultirea anormala a unei forme de viata? Intotdeauna pentru a se reinstaura echilibrul, precum s-au introdus mai demult lupii si pumele pentru a starpii infestatiile de iepuri, eu cred ca cam asa o sa fie si soarta celor care creaza probleme, de fapt nu sustin violenta ca nu prea e nevoie, practic cand va inceta sa ploua, nici pomii nu o sa mai infloreasca.Acum asta depinde de cat timp se mai lasa prostiti astia mai mari ai lumii, dand dovada de atata indulgenta, si cam cat le mai trebuie sa fure pentru a-si umple seifurile cu zece etaje, plin plin la refuz, pana sus.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Am auzit si eu despre aceste practici + despre gatirea fetusilor.
Ai dreptate, sunt cam subiectiv, eu nu pot sa inteleg de ce ai face rau unui copil lipsit de aparare.

Insa, suntem putin diferiti de chinezi (d.p.d.v. al mentalitatii) si eu consider ca putem schimba lumea si ca ar fi cazul sa o facem, prin informare si prin metode mai putin criminale.

Poate sunt eu putin cam drastic insa daca nu facem NOI (cu totii) o schimbare in bine, o sa fie greu pentru generatiile viitoare.

Da, mereu vor fii oameni care vor vedea un profit si un castig in orice, din pacate si in practici ilegale si imorale. Daca NOI nu actionam impotriva lor (nu instig la violenta), atunci ei vor continua sa faca bani din "afaceri" ilegale si imorale.

Pffffff

Nu stiu, ce sa mai zic. Daca noi nu face ceva, atunci cine?

Eu sincer, sunt dezgustat de toti acei oameni care se plang despre modul nostru de viata si despre cum ne degradam planeta, insa care nu vor sa faca nimic pentru a face o schimbare in bine. (stiu ca nu are legatura cu ce ai scris, insa am simtit nevoia sa spun asta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Granitele deschise si uniunile sunt facute cu un scop. Ca sa poti extirpa din populatie,trebuie adusa intr-un loc,cu norme si reguli. Ce pot sa zic? La noi populatia e in scadere,si o solutie, parerea mea, este sa inchidem granitele, si fiecare cu p... masii. sa se inmulteasca cat vor. Populatia era tinuta sub control in vremea comunismului, dar cei de sus, au spart toate granitele, au unificat si asta e. Ne decimeaza ei pe capete, iainte sa ajungem la cat ai zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Asta am vrut sa spun in comentariu, au ei grija sa scaem numeric. Treaba a si inceput de fapt. vezi codexul alimentar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NCN):

Tocmai s-a dat la stiri o exlozie enorma pe luna, crezi ca acolo va fi lapte si miere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mariana):

Ne-am trezit deja, apropo, mai citit carti e david icke sau urmariti filme de-a lui, sa veeti cum sta realitatea de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Earthroot):

In nicio tara, chestia cu biblia si sgmentul "cresteti si va inmultiti " e o farsa

| Earthroot a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea multa vorba nu isi are rostu.Intotdeauna o sa fie genu care nu isi asuma responsabilitatea pentru actiunile lor, si aceia(oameni slabi) care vor incerca sa le gaseasca o justificare.

Nu e incultura...e religia!
Nu e hotie...e saracie!
Nu e crima...e greseala omului!
Nu e viol...e un moment de ratacire!
Nu e violenta...e alcolism!
Nu sunt droguri...e stres!
Nu e lenea...e boala!
Nu e imoral...traim intr-o lume grea!
Asa e omul, cauta obiecte spre care sa-si directioneze ura numai pentru a nu vedea de cele mai multe ori ce monstri se afla printre ei.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname explică (pentru AllStillExistAllStillHaveAPurpose):

Cu ultima parte greşeşti. Durata medie de viaţă a crescut, la fel şi populaţia...este în continuă creştere la nivel global.

Răspuns utilizator avertizat
| Earthroot a răspuns (pentru anonim_4396):

O idee foarte buna! In felul asta cresterea populatiei de etnie roma se amortizeaza deoarece nu vor mai fi in stare sa-si creasca copiii din cersit, adica ce sa cerseasca cand fara banii veniti din afara, practic si Romania o sa aiba mari probleme.Solutia pentru supravietuire economica sta intr-un principiu foarte simplu:cine nu munceste, nu mananca! Avem destul teren arabil care poate fi cultivat, o mare parte aflat in posesia statului care doar sta si se erodeaza, nu se foloseste.Sa se concesioneze spre lucrare in schimbul unei modeste taxe anuale(pe sezon), sau pentru o parte din productie.In privinta carnii piscicultura e viitorul.
Asa e treaba, cum era inainte comunismul era nitel pe alocuri mult prea strict, dar cum este in prezent, se lafaie lumea mult prea mult.Eu pun pariu ca am duce-o mult mai bine fara porcariile si microbii veniti din afara si in felul asta ar fi posibila repararea acestei tari din toate puncele de vedere, si ecologic.Dar normal ca granitele s-au deschis, adica dupa ce comunismul a cazut si toti acei bani si bunuri detinute de statul roman au fost furate, ceva trebuia facut, altfel era doar o chestiune de timp pana se prabusea tara economic si ieseau oamenii in strada.Foarte prielnic a fost creat aceasta situatie pentru ca cei din politica sa poata fura tara in timp ce atentia cetatenilor romani era dirijata spre Europa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Earthroot):

Corect. Niculae al nostru era un pic mai strans la punga dar era pentru binele nostru. Si nu vroia amestec in afara.Din cauz asta l-au pus la zid. Pamantul era lucrat chiar si santul din fata portii, aveam fabricile si uzinele noastre, nu trebuia sa mai importam mai nimic, el vroia tarii cati mai multi copii. Se gasea de lucru pentru toti, acum cu robotizarea, 10 la suta din noi mai muncesclaughing Si atunci era seceta, dar erau productii foarte bune. Totul e de la ochi, vezi bancnota de un dolar. Dar se esteapta lumea, mult nu mai tine.

| LordBolton a răspuns (pentru NOname):

Presupun ca popuulatiia lumii va devenii 10 miliarde in anul 2015-2017 cel tarziu, o sa fie foamete, razboaie si probabil din 8 miliarde de oameni vom ajunge la 6-4 miliarde, daca nu am mai taia padurile si nu am mai polua, oricum natura va gasi o cale sa se adapteze, vor incepe dezastre naturale, calota glaciara se va topi nivelul marii va creste si tot asa din couza poluarii

| Mikhtarian a răspuns:

Oh,vremurile din urma vin.
Pe calea religiei : Singura salvare este reintoarcerea lui Iisus.
Totusi,daca o luam general, se tot discua despre colonizarea unei alte planete, prostie.
Nu-mi vine in minte ce am putea face, dar acest gand imi da fiori, caci nu e de bine la ce nivel se va ajunge.
Probabil tarile puternice vor invada alte tari unde se vor gasi terenuri agricole.iar razboiul isi va face aparitia iar.un lucru sigur e clar : durerea va fi enorma.

| AlinxD1 a răspuns:

Voi nu ati vazut ca in mancare sunt puse tot felul de toxine? Ele sunt puse pentru a diminua populatia planetei deoarece dupa cum a zis si NOname ne inmultim cu o viteza uluitoare

NOname
| NOname explică (pentru AlinxD1):

Cu toate astea, speranţa de viaţă în lume este în continuă creştere.

"Un studiu al ONU prevede cresterea populatiei mondiale in anul 2050 la 9 miliarde de locuitori si de la 11 la 15 miliarde in jurul anului 2100. Privind in detaliu, astazi, speranta de viata a populatiei lumii este de circa 70 de ani si, potrivit ONU, populatia cu varsta de peste 50 de ani se va tripla in urmatorii 15 ani.

In general, speranta de viata in lume este in constanta crestere, dar are multa disparitate, potrivit tarilor. Speranta de viata la nivel mondial este de 70, 5 ani in prezent; in tarile bogate, aceasta urca pana la 76 de ani, iar in tarile sarace este de 65 de ani. Estimarile generale ale populatiei lumii arata ca, pana in anul 2025 vor fi 820 milioane de persoane de peste 65 de ani, in prezent fiind 470 milioane. Tara unde se traieste cel mai mult (media intre barbati si femei) este Japonia, care are cel mai bun sistem de medicina naturista, recunoscut de mii de ani.

De exemplu, cele 10 tari, in care speranta medie de viata este cea mai scazuta din diferite motive, principalele cauze ale mortalitatii sunt: epidemiile, bolile, obezitatea, fumatul si criminalitatea. Media, in tarile care se afla in topul cifrelor negative, este de 25, 9 ani pentru Sierra Leone si respectiv 33, 5 ani pentru Etiopia.

Statele Unite ale Americii sunt un caz aparte. Desi ele sunt prima tara industrializata din lume, sunt inca departe de a fi lider in longevitate. Sistemul costisitor sanitar nu este la indemana marii majoritati a populatiei, care nu-si poate permite sa opteze pentru sus-zisul sistem, prin urmare, nu se poate bucura de o bine meritata bunastare.

Un studiu arata ca recordul de longevitate il detine frantuzoaica Jeanne Calment, cu 122 ani si 165 zile, in 1997. Acest record este justificat cu certificatul sau de nastere. Cei 50 de oameni mai longevivi din toate timpurile se repatizeaza demografic, dupa cum urmeaza: 50% în Europa, 26% în Japonia, 10% în Asia (China, India, etc...) 6% in SUA, 4% în Insulele Caraibe (Cuba), 4% in celelalte tari ale lumii. Acest lucru arata ca bunastarea si medicina naturista contribuie la imbunatatirea calitatii si duratei vietii noastre. Cel mai important lucru pe care-l confirma acest studiu este faptul ca majoritatea centenarilor utilizeaza foarte putine medicamente chimice, bazandu-se, in principal, pe produse naturiste."

| Twixi a răspuns:

Prea mulţi ţâgani.

NOname
| NOname explică:

"Cercetătorii lansează un avertisment sumbru: omenirea nu va mai avea acces la „sursa vieţii"!"

http://vimeo.com/66087863#

"Majoritatea oamenilor de pe Pământ se vor confrunta cu un deficit sever al surselor de apă într-o generaţie sau două în cazul în care poluarea şi risipa vor continua în acelaşi ritm, au avertizat oamenii de ştiinţă reuniţi la o conferinţă ce a avut loc la Bonn.

„Acest handicap va fi în totalitate auto-indus. Noi credem că poate fi evitat", anunţă cercetătorii în documentul intitulat „Declaraţia de la Bonn" ce a concluzionat conferinţa desfăşurată de-a lungul a patru zile.

Conferinţa a avut ca scop analizarea dovezilor ce documentează impactul omului asupra surselor de apă dulce, ce reprezintă doar 2, 5% din volumul total al apei de pe Terra.

În prezent, aproximativ o treime din cei şapte miliarde de oameni ce trăiesc pe Terra are acces limitat la sursele de apă dulce, conform cercetătorilor prezenţi la conferinţă.

„Într-un timp foarte scurt, de una sau două generaţii, majoritatea celor nouă miliarde de oameni de pe Terra vor trăi sub handicapul unei presiuni severe asupra surselor de apă dulce", se arată în Declaraţia de la Bonn.

Experţii estimează că omenirea va atinge pragul de nouă miliarde de persoane în jurul anului 2040.

„În cadrul acestei conferinţe dorim să înălţăm un steag roşu, să atragem atenţia", a declarat Charles Vorosmarty, lider al Global Water System Project, instituţia de cercetare ce a găzduit această conferinţă.

„Aceste răni pe care omenirea şi le auto-induce vor avea efecte pe termen lung şi nu va uşor ca acestea să fie anulate", a avertizat cercetătorul.

Cercetătorii subliniază că omenirea foloseşte o suprafaţă egală cu cea a Americii de Sud pentru agricultură şi o altă suprafaţă de dimensiunile Africii pentru a creşte şeptel.

Două treimi din deltele fluviilor majore de pe Terra se scufundă din cauza extragerii apelor subterane, iar zeci de mii de baraje deformează cursul râurilor de care numeroase ecosisteme au depins de-a lungul mileniilor.

De asemenea, foarte multe daune sunt provocate de poluarea râurilor prin scurgerea deşeurilor umane şi a îngrăşămintelor şi pesticidelor folosite în agricultură.

Vorosmarty avertizează că deja un miliard de persoane din jurul lumii depind de surse de apă finite ce se epuizează într-un ritm rapid. Cercetătorul a lansat un apel pentru susţinerea financiară şi tehnică a mai multor cercetări în acest domeniu.

„Nu se realizează suficiente angajamente pentru a crea reţelele de observaţie şi sistemele de sateliţi necesare pentru a măsura starea apei", a avertizat specialistul.

„Din ce în ce mai mult, lucrăm «în orb» şi ne este foarte dificil să ne dăm seama unde ne aflăm, încotro ne îndreptăm şi dacă eforturile noastre schimbă ceva", a explicat Vorosmarty.

ONU afirmă că Terra are aproximativ 35 de milioane de kilometri cubi de apă dulce, dintre care 70% se găseşte „blocată" în gheaţă şi zăpadă. Aproximativ 30% din apa dulce este stocată subteran, aceste resurse reprezentând 97% din apa dulce disponibilă oamenilor.

Experţii afirmă că, anual, aproximativ 3.800 de kilometri cubi de apă dulce sunt extraşi din ecosistemele acvatice, parţial ca rezultatl al încălzirii globale."

http://www.descopera.ro/......etii-video

| Exilee a răspuns:

''Cât de idioţi vom părea în ochii generaţiilor următoare, când se ştie că puteam să facem ceva şi nu am făcut?''

Mai bine ai fi formulat: cat de idioti vom parea in ochii generatiilor urmatoare, cand si cu instaurarea democratiei, cu taatea drepturi, stiiinta avansata, n-am reusit sa eliminam prostia ( sper ca-ntr-o zi, prostia-mi-e si scarba sa-l pronunt- sa fie nimicita).

Tot ce voi putea spune este ca, peste cateva sute (vroe 4 sau 500) de ani, omenirea deja va ajunge sa recurga la gesturi total imorale sau chiar bestiale ( asa presimt, nu pot decat sa-mi dau cu presupusul). Presimt ca totul se va duce la o viata pe cont propriu, fiecare traieste dupa legea junglei, iar zi de zi moartea i va pandi. (Doamne fereste, sper sa ma insel)
''De ce suntem luaţi de proşti şi obligaţi să ne uităm la cruduţe şi buruiene şi nu la astfel de documentare, din care avem ceva de învăţat?''

PFf... o groaza de discutat. De-aici se pornteste si cu ''radacinile'' omului, de unde se pot cultiva:educatia, iscusinta, munca etc...
De ce suntem luati de prosti? Pentru ca nu stim de unde sa pornim si nici incotro sa actionam. Normal, trebuie sa fim precum un vector si bine-zis. Tine aici si de mentalitatea noastra. N-ai ce sa-i mai faci unui idiot care continua sa stea in prostia lui.
Eu vad omenirea in 3 stadii:
-cei simpli: credinciosii care-si pun nadejdea in Dumnezeu si sunt incredintati ca EL va pune capat tuturor rautatilor (si ma includ si pe mine);
-cei slabi (in gandire ), meniti sa fie ''sclavii'' celor de sus, din umbra. Acestia teoretic, resping orice argument stiintific, orice dezvoltare a ratiunii, resping pana si dogmele, in schimb isi promoveaza propriul lor egoism. Pur si simplu, traiesc fara nici macar un tel,dar apoi ce sa mai zic pentru ca sa-si-l atinga
-oamenii oarecum la un stadiu de ''mediu'' ( acestia au creier,inteligenti,dar care nu au puterea de a lua decizii, ci sunt influentati, ''sclavi'' ai ierarhiei dintre cei slabi si puternici,nu stiu de unde sa actioneze, ce sa schimbe, traiesc cu speranta ca intr-o zi toti vor obtine aceleasi drepturi.)
-si oamenii puternici( intr-adevar, cei care stiu sa-si bata joc de specia umana, scarbe de toata jena din partea mea, ce detin puterea globala din punct de vedere economic, militar, dar care nu pot scapa de egoismul si dorinta de bani din inimile lor. Acestia ii trateaza pe toti cei enuntati mai sus, ca pe niste ''covoare''. EI se cred niste''stapani'', unde ''imperiul'' lor nu se formeaza decat prin frica.)

Tehnologia oricum va avansa, la fel ca si stiinta si toate. In schimb, sanatatea omului, mentalitatile sal; consider ca toate cuceririle stiintei vor avea mai tarziu un mare impact asupra omului. Unul negativ si puternic. indeosebi asupra omenescului. De ce? Pur si simplu. Lipseste ceva ''din ecuatie'', o ''constanta'' sau ''variabila'' care teoretic, fara ea, va duce la o degradare ( dupa calculele mele).