NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ne înmulţim cu o viteză uluitoare (calculele specialiştilor spun că peste 20-30 de ani vom fi deja în jur de 9 miliarde, în loc de 7), iar planeta nu ne poate asigura suficientă hrană, apă şi energie, resursele naturale fiind pe terminate. Consumăm mai mult decât putem produce şi decât planeta ne poate oferi, an după an...
"How many People can Live on Planet Earth" ne prezintă foarte bine gravitatea situaţiei în care ne aflăm şi ne pune la dispoziţie datele alarmante, care conturează un viitor deloc roz.
http://youtu.be/dN06tLRE4WE
http://youtu.be/wa3ZDEZj3P8
"Umanitatea trebuie să reducă impactul său asupra Pământului urgent şi sunt trei căi pentru a atinge asta: 1. putem să reducem consumul de resurse; 2. putem să ne schimbăm tehnologia; 3. putem să reducem creşterea populaţiei. Probabil va trebui să le facem pe toate trei."
Ce va face umanitatea, dacă va continua să crească în acest ritm? Cum am putea încetini reproducerea umana (mai ales că religia, care a împânzit Pământul, încurajează nefolosirea metodelor contraceptive şi nu ne ajută deloc în acest sens)?
În opinia mea, totul porneşte de la mentalitate, iar informarea este un pas esenţial în schimbarea mentalităţii. Atunci de ce autorităţile nu par deloc să se agite, mass-media este preocupată de nimicuri cotidiene care ne distrag atenţia şi aproape deloc de probleme cu adevărat importante (pe termen lung)? De ce suntem luaţi de proşti şi obligaţi să ne uităm la cruduţe şi buruiene şi nu la astfel de documentare, din care avem ceva de învăţat? De ce autorităţile nu iniţiază un program de informare şi deşteptare a populaţiei, unul serios?
Cum vom putea menţine un trai decent pe Pământ peste câteva zeci de ani, dar sute?
Cât de idioţi vom părea în ochii generaţiilor următoare, când se ştie că puteam să facem ceva şi nu am făcut?

75 răspunsuri:
| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Pardon! 4 stadii!

NOname
| NOname explică (pentru Exilee):

Interesantă perspectivă, Exilon, doar găsesc cam inoportună aroganţa în care ai îmbrăcat-o: "sper ca-ntr-o zi, prostia-mi-e si scarba sa-l pronunt- sa fie nimicita".

Prostia e în noi, în toţi, într-o măsură mai mare sau mai mică şi dacă doreşti nimicirea ei, eliminarea ei completă, ar trebui să începi cu tine, căci de tine eşti scârbit, abia după de cei cărora le vorbeşti de sus.

Şi nici catalogările tale şi împărţirea tuturor oamenilor în nişte grupuri superficiale, fixe şi subiective, nu mi se pare o idee foarte bună. Omul e mult mai complex decât ai lăsat să pară că ar fi în viziunea ta.

Apoi, ai un înfumurat "N-ai ce sa-i mai faci unui idiot care continua sa stea in prostia lui" urmat de "cei simpli: credinciosii care-si pun nadejdea in Dumnezeu si sunt incredintati ca EL va pune capat tuturor rautatilor (si ma includ si pe mine)", care îmi sună destul de ironic, devenind şi mai ironic odată suprapus şi cu "cei slabi (in gandire ), meniti sa fie "sclavii" celor de sus, din umbra", din categoria cărora chipurile nu faci parte deloc.

Îmi pari destul de confuz şi cu un oarecare complex de inferioritate care se revarsă în relaţiile tale cu cei din jur (nu doar aici). Dar mă rog, era doar o paranteză, o mică analiză a textului tău; poţi să faci abstracţie de ea.

Dar sunt de acord, tehnologia va avansa odată cu ştiinţa, iar reacţiile unor oameni la lipsuri s-ar putea să fie distructive.

| τττ a răspuns:

Bună.
Dacă oamenii nu ar mai face s*x neprotejat, ar fi foarte bine!
Pa, pa.

| ErrorFound a răspuns:

1.Deci vreau sa mentionez ca intregul sistem politic al lumii doreste ca populatia globului sa ramana tembela(alt cuvant n-am gasit).
Sunt aproape sigur ca de cativa ani incoa, exista tehnologie mult mai avansata decat ni s-a spus noua, prostimii(oitelor). Exemplu: de aproape 100 de ani s-a inventat bomba atomica si noi tot la acel stadiu am ramas. Comparati faptele: din 1700 pana in 1800 s-a schimbat lumea. De la carute la avioane. Acum, nici oameni in spatiu nu mai trimitem.
2.Religia este inca o cauza a "prostiei generale". Am ramas cu ea de 2000 de ani, fiind convinsi ca exista un Dumnezeu atotputernic care ne da harpe si norişori cu reactie dupa ce murim. In acest fel am ramas cu ideea(mai ales romanii) ca aceasta lume nu conteaza si ca oricum vom primii totul pe degeaba dupa ce murim.
3. Sunt sigur ca resurse exista si posibilitati de 10 ori mai multe. Numai ca nu stim noi sa le gasim.
De ce n-am incerca sa colonizam Luna? Sau Marte?
A da, stiu eu! Caci biserica va sari de *** in sus ca ea nu organizeaza inmormantari pe luna! Si asta ne doare, ca nu mai primim coltisoru' nostru in rai...Zic si eu...
Masurile de contraceptie ar trebui sa fie legale in fiecare stat de pe Pamant fiindca sunt o parte a dreptului omului de a alege. Vrei sa ai un copil, sau nu? Si in plus, daca l-ar creste in saracie sau in scarba mai bine nu-l mai crestea. Sau decat sa-l arunce la canal(de exemplu), mai bine nu-l mai avea.
Sau poate ca Nasa spune ca nu va fi asa usor, ca vor fi costuri imense...Dar de ce n-am desfinta tot sistemul monetar pentru a fi mai eficienti in dezvoltare tehnologica. Usor sigur nu va fi iar politicenii vor incepe:"Eeee pai da cum asa ceva, eu sa fiu egal cu saracu' ala care pan' acu' 2 ani il mancau puricii intr-o cutie de carton?

Final: Lumea asta a fost transformata intr-un spectacol de circ extrem de amuzant pentru orice fiinta din acest univers care ne priveste.

| ErrorFound a răspuns (pentru usuk):

Gandeste-te asa: razboaiele sunt o pare INDISPENSABILA umanitatii, chiar daca nu constientizam asta. Mor acum 5 miliarde, mor mai tarziu...ce conteaza, toti ne ducem la un moment dat.
SUA cheltuieste anualt 10 miliarde de dolari in productia de armament si munitie doar ca sa intretina locurile de munca la cateva mii de oameni. Si porneste razboaie ca sa nu fie nevoita sa depoziteze toata acea munitie.
Ca doar na! ...si praful de pusca are termen de valabilitate...
Razboiul este un sistem de control al suprapopularii, cum sunt si sinuciderile in masa la popandai...

| ErrorFound a răspuns (pentru Earthroot):

Ma, o fi facut Hitler multe rele dar a facut si ceva bine. Nu atat cu evreii ci cu tiganii. Chiar ma intreb uneori cum ar fi aratat o lume condusa de Hitler.
Religie care impiedica folosirea metodelor contraceptive:catolicismul.
Impiedica folosirea avortului(da, e o metoda contraceptiva) si a pastilelor alea.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui data o lege la nivel mondial care sa interzica ca o familie sa aiba mai mult de 2 copii. Oricum si 7 miliarde este mult fata de alti ani care populatia era de 1 miliard. Oare din ce cauza a crescut asa numarul?

NOname
| NOname explică (pentru IoanieCriminalul):

În mare parte...
http://www.tpu.ro/......e-atat-de/

| blueangel99 a răspuns:

Mai, deci chinezii deja s-au gandit la asta, ei care sunt vreo 1.3 mld de locuitori, au adoptat o politica de reducere a populatiei, anume : un copil pe familie. Atat!
Si atunci zic... de ce sa nu se ia masura asta si in alte tari? In India, de pilda, ca si aia sunt 1.1 mld.
Acum cred ca s-ar putea exclude si o parte din natiuni, de exemplu cele care au o populatie mica, sau cele care prezinta o imbatranire a populatiei (se nasc tot mai putini copii si creste numarul de batrani)...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne imultim e adevarat, dar de ce nu spui ca mai si murim la fel cum ne inmultim, noi nu putem controla natura, si asa cum avem loc acum pe planeta vom avea si peste 20, 30 de ani, e foarte posibil sa se reduca poluarea si oamenii sa renunte la anumite tehnologii pentru binele planetei, sunt sigura ca la asa ceva nu vom ajunge, nu suntem atat de stupizi incat sa ne autodistrugem singuri, din fericire totusi gandim,la fel cum lumea se imulteste, lumea mai si moare, specialistii mai vorbesc si aiurea, au scopurile lor bine intemeiate pentru a baga frica in oameni, toti sunt o mafie si lucreaza in mase, incepand de la educatori, profesori, doctori, politisti, bancheri...samd.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......960176596/

...şi contra suprapopulării.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......413509584/ :))