| AdrianaBacescu a întrebat:

Neata! Cine va fi presedinte Romaniei, daca Klaus este delcarat incomptabil? Va fi tot el presedinte?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Daca va fi declar incompatibil, se fac din nou alegeri prezidentiale, deci o sa votezi din nou.

| AdrianaBacescu explică (pentru LaLaura):

Dar cine mai canditeaza atunci?

| LaLaura a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Cine o sa doreasca si cine este compatibil, Klaus nu mai are voie.
Banuiesc ca cam tot cei care au fost in primul tur, dar poate unii nu mai doresc.

| AdrianaBacescu explică (pentru LaLaura):

Dai nume candidatilor? te rog frumos?

| LaLaura a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Pai nu stiu, cine doreste, de unde sa stiu eu cine doreste sa candideze pentru presedentie.
Daca o sa se declare incompatibil, banuiesc ca dupa 1-2 saptamani o sa stii cine doreste sa candideze.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa cum ti-am spus la intrebarea anterioara nu prea se stie ce va fi, legea este destul de neclara in aceasta privinta si va fi nevoie de o decizie a CCR.
Se pare ca va ramane presedinte, chiar daca se va stabili incompatibilitatea, in baza imunitatii dobandite odata cu investirea in functie.

| CataC a răspuns (pentru Ioandelasal):

Corectati-ma daca gresesc, dar el nu este incompatibil cu functia de presedinte.
A fost declarat incompatibil cu functia de membru AGA din cauza faptului ca era si primar, decizie pe care a contestat-o. Din ce stiu asta judeca, daca a fost sau nu incompatibil.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CataC):

Conform legii, daca este declarat incompatibil, nu mai poate ocupa nici o functie publica timp de 3 ani.

| CataC a răspuns (pentru Ioandelasal):

Abia acum am inteles, multumesc. O zi frumoasa

| corbulalbrosu a răspuns:

D-ra LaLaura. Raspunsuri de o ineptie greu de imaginat date de o absolventa de drept, precumsi urmatoarea :LaLaura

Astazi, 12:39 pm
happy

In mare parte o sa decida inalta curte de casatie si justitie, dar nu e legal, deoarece este incompatibil, dar pana acum nu s-a mai intamplat asa ceva in Romania, deci nu se stie in mare parte ce o sa fie, de unde am scos-o din ce am invatat in anul 2 la drept, materia electoralul si institutii plolitice rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns:

LaLaura iti aduc aminte ca nu mi-ai mai raspuns la intrebarea mea si nici la a celui care a postat intrebarea:

astept sa-mi comunici legea, hotararea sau mai stiu eu ce alta forma de a "debarca" pe acest Johannis impostor. Zici ca ai terminat dreptul. Mie mi se pare mai degraba ca ai terminat STANGUL (sau cu stangul rolling on the floor sa nu fiu rautacios. Tu ai auzit de existenta unei carticici mici/micute numita CONSTITUTIE?

| untu a răspuns:

Nu stim, dar daca se aproba parlamentul Romaniei, vor fi organizate alegeri anticipate!

| piratuu a răspuns:

Daca Iohannis va fi declarat incompatibil (lucru aproape imposibil) se vor face alegeri prezidentiale, dar nu va fi tot el președinte.

| AdrianaBacescu explică (pentru piratuu):

Dar cine va fi viitorul presedinte al Romaniei? daca se vor face iar alegeri prezidentiale?