| dancapitan a întrebat:

Nu e inuman ca romanii sa cheltuiasca 43 % din venituri doar pentru mancare (primul loc in UE! )? iar ungurii de exemplu doar 17 %?

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sigur ca este. Dar asta nu din cauza ca romanii sunt mai gurmanzi sau mai lacomi, ci ca veniturile lor sunt atat de mici incat ca sa manance, cheltuiala se ridica la jumatate din ceva mic! Poate ca ungurii cheltuiesc tot atata cat si noi, dar avand veniturile mai mari, procentul este mai mic!

| hominid dreak a răspuns:

Inuman este ca suntem o natie de speculanti ce ar vinde-o si pe masa cu 43% profit.

| Dannyjj a răspuns:

Cum ai vrea sa fie uman? Sa cheltuiasca 17% pe mancare si restul de 83% sa-i dea pe apa rece, gaz, curent, impozite? Oricum si romanii cheltuie mult mai putin de 43% pe mancare asta pentru ca(virgula) cateodata nu le ajung banii si sa nu ne comparam noi cu strainii, romanul are salariul mult mai mic decat neamtul, francezul, spaniolul etc. Noi avem 500Ron salariul minim pe economie ungurii au salariul minim pe economie 270 de euro(circa 1100 Ron) dublu fata de al nostru deci lor le ajung banii si cheltuie doar 17% din venituri pe mancare, acei 17% inseamna jumate din veniturile noastre.

P. s. Romanii cheltuie jumatate din veniturile lor pentru ca mancarea este scumpa si veniturile sunt mici, am mai vazut pe un site in care scria tot de aceasta problema iar la sfarsit scria ca putini romani cumpara masini si suntem pe ultimul loc cand vine vorba de cumparat masini, pai este normal daca romanului nu-i ajung veniturule pe mancare atunci de unde sa mai cumpere si masina.

| Dienuka a răspuns:

Mancarea in Romania nu este cea mai scumpa din Europa. Nu stiu cine poate face aceasta afirmatie nefondata. Ca si raport intre cheltuielile cu mancarea si veniturile, da: am putea afirma ca una din cele mai nasoale situatii. La noi un iaurt mic costa in jur de 1leu si unul mare costa in jur de 2-3lei. In Grecia de exemplu un iaurt mic este in jur de 80-90 de centi, iar unul mare atinge chiar si doi euro. Sau hai sa mergem in Suedia si sa luam o caserola de carne de pui care are pretul per kg peste 50 de ron. Sau ce ar fi sa luam un pachet de tigari si o sticla de tarie din alta tara europeana?! (8. 3euro pachetul de tigari in Norvegia). Nu cred ca ar fi indicat oricum la ce salarii avem. Problema nu este pretul alimentelor, ci valoarea veniturilor. Sa nu ne inchipuim totusi ca daca un roman care are 10 milioane salariu si cheltuie 4. 3 milioane pe macare (43%), un strain cheltuie mai putin pe luna (adica mai putin de 100 de euro). Sa fim realisti. Credeti-ma, Romania este o tara ieftina per total ca si preturi. In alte tari daca vrei sa iti pui o plomba te costa de 5 ori mai mult decat la noi. Problema principala la noi este sistemul (inca comunist, desi mascat). Sunt aceleasi personaje inca dinainte de `89, care nu se mai satura. Si nu mai stati cu impresiile astea. Americanii de exemplu nu duc grija mancarii, dar ii omoara taxele si impozitele. Cu cat au salarii mai mari, cu atat e mai complicat. Am auzit ideea ca avem prea multe taxe si impozite. Asta credem noi, pentru ca inainte de a face comparatii, trebuie sa te mai si informezi. Romanii au trait de cand lumea cu impresia ca in afara e lapte si miere si aici este numai mizerie, dar sincer nici peste hotare nu gasesti caini cu covrigi in coada. Si in plus de asta multe state au o cultura sociala, care a ajutat la progresul economiei si al societatii in general.

| Sconcsiş a răspuns:

Nu

| problematic a răspuns:

Nu, inuman este faptul ca mancarea din Romania este de cel putin 2 ori mai scumpa ca in orice alta tara. asta este inuman. si normal ca ajungem la procentajul asta. plus ca salariile sunt sub orice critica.

| kaTTsu a răspuns:

Bun si cu ce te ajuta daca mai spui si celor de aici?
Poti tu sa salvezi economia cu ceva? happy
Nu
Asa ca dragul meu prieten ne luptam amandoi ca un peste pe uscat si aflam ca desi pare ca noi cei de rand avem puterea constatam ca lideri de stat sunt cei cu, cascavalul.
Politica este un imens basm care are peste mii de ani de citit...
Lideri de stat gadesc asa: Zic ca ei si fac ca mine ce mama dracului!

| alyx a răspuns:

Hai sa angazam un asasin sau mai multi, sa-i impuste pe toti limbricii din guvern si gata, done

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea lui Ceausescu existau mercuriale in piete iar in magazine preturile erau batute in cuie.
Acum orice individ poate sa cumpere orice si sa vanda mai departe produsul cu indiferent ce suma ii trece lui prin cap.
Asta e Romania. o tara cu legi proaste si conducatori de 2 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| stefanel11 a răspuns:

Guvernul/statul este inuman deoarece costul alimentelor este foarte foarte mare in comparatie cu alte tari(de ex. ce iti iei in rom. de 100lei iti iei din spania cu 15 euro... spun din experienta proprie).
Daca acum isi cheltuiesc 43%din venituri pe mancare sa vezi de acum in colo.

P. S. Primul loc din Europa nu doar din UE