| Ale0132 a întrebat:

Nu inteleg cum politistii nu pot opri petardele de sarbatori desi ele au mai mult de 10 ani de cand sunt interzise, de ieri tot aud petarde si delea cu grame multe de explozibil plus unii care arunca de pe balcon, chiar nu se pot oprii petardele la vama? sau cum or ajunge ele in tara

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se pot opri toate transporturile de petarde, mai ales ca unele sunt legale si doar vanzarea lor se face, uneori, ilegal.
Citeam zilele trecute ca politia a confiscat multe articole pirotehnice, inclusiv petarde, care se vindeau ilegal, dar este imposibil de confiscat toate, chiar daca s-ar ocupa numai de asta.