| Fr3shb0y a întrebat:

Nu știu dacă am greșit secțiunea sau nu, dar help TPU.
Am comandat ceva chestie cu plata la ramburs și am vrut sa deschid coletul sa văd ce e ca in trecut am luat teapa, însă curierul a spus ca nu am voie sa fac acest lucru.
A încălcat vreo lege sau nu?

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Trebuia sa bifezi optiunea verificare colet cand ai comandat.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de natura trimiterii. Dacă a fost cu verificarea conținutului prin vizitare, și înapoierea lui dacă nu îți convine, poți. Dacă nu, poți să refuzi coletul nevizitat. Dacă îl deschizi, ești obligat să plătești înainte și apoi, este al tău, nu poți returna.

| antimulte a răspuns:

Daca nu s-a platit sau macar selectat optiunea de verificare colet atunci nu a incalcat nimic. Daca te-ai pus de acord cu expeditorul/vanzatorul ca sa verifici coletul inainte de achitare atunci da, il poti reclama si la firma lui si la ANOPC.

| badriel a răspuns:

Pai nu a incalcat el vreo lege, dar daca nu vrea sa deschizi coletul atunci nu il deschizi, ca el ti-l da cum vrea, si daca ai luat teapa...atunci cred ca ar trebui sa rambursezi coletul

| 09Ioana09 a răspuns:

Depinde de firma de curierat. Fiecare fiema e cu propriile reguli