| mihaeladaria23 a întrebat:

O amendă îți vine prin poștă sau ți se poate da în mână? (de exemplu când parchezi neregulamentar, dacă te găsește în autobus/tren fără bilet etc)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi ambele modalitati, la alegerea agentului constatator, atunci cand contravenientul este de fata la constatarea contraventiei.
Cand nu este de fata agentul constatator nu ii poate inmana direct procesul-verbal de contraventie si in acest caz nici nu poate intocmi acest proces, asa cum este la parcarea ilegala si in alte cazuri. In asemenea cazuri proprietarul masinii este solicitat sa spuna cine a parcat masina in locul respectiv, la data si ora constatarii parcarii ilegale si abia apoi va fi amendat proprietarul, daca el a parcat sau persoana care a parcat.

Răspuns utilizator avertizat