| anonim_4396 a întrebat:

O condamnare de 2000000 lei ptr.art.205 c.p.prin sentinta 458/29.03.2002,cat ramane in cazier?

2 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

Daca nu a fost cu condamnare si e doar amenda ...asta depinde si de judecator, adica in momentul ce a dat sentinta judecatorul spune : "condamnat la plata a... lei daune morale si "inchisoare "cu suspendare la domiciliu fara alte abateri timp de 2-5 ani"; astainsemnand ca in intervalul dat de el sa nu mai ai alte condamnari sau alte sesizari spre parchet. In cazier va ramane timp de cat a spus judecatorul... dar se poate ca dupa maxim 2 ani, asta in functie de cat de grava a fost fapta pe care ai facut-o, sa nu mai ai nimic in cazier... dar vei ramane in evidenta lor.

| cristi27 a răspuns:

Eu stiu ca indiferent de situatie amenda ramane in cazier 5 ani