| Axde a întrebat:

Hei! Daca am cazier (sentinta + pedeapsa), pentru o fapta care nu are legatura cu traficul rutier, mai pot da de permis de conducere cand ies? Daca da in cat timp de la eliberare?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da. Cand vrei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu poti sustine examinarea dupa trecerea a 6 luni de la executarea pedepsei.
Depinde pentru ce fapta ai fost condamnat, conform art.24, alin.6 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
Conform. art.116, citez:
"ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a  rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;"

| Axde explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma refer la infractiune cu vatamare corporala, dar NU are lagatura cu nerespectarea regulilor de circulaţie sau cu traficul pe drumurile publice.
In acest caz ma interesa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Axde):

Atunci te poti apuca de scoala de conducere si apoi sa sustii examinarea oricand, chiar de luni.