| OanaDobre a întrebat:

O persoană cu handicap locomotor în vârstă de 18 ani, poate să iasă din țară împreună cu un părinte, dar fără acordul celuilalt?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O persoana majora (de peste 18 ani) nu are nevoie de acordul parintilor pentru a iesi din tara.
Acordul parintilor este necesar doar pentru minori (sub 18 ani) si este necesar acordul ambilor parinti.

| OanaDobre explică (pentru Ioandelasal):

Regula aceasta se aplică și persoanelor imobilizate în scaun cu rotile, cu certificat de handicap cu gradul I grav, fără afecțiuni psihice?

| Ioandelasal a răspuns (pentru OanaDobre):

Da, daca nu au nevoie de insotitor pentru deplasare.