| xil a întrebat:

O persoană juridică solicită certificat de urbanism pentru schimbare de destinaţie din han turistic în cabană turistică.

Întrebări:
- dacă terenul este situat în extravilanul unei comune - se poate elibera C.U. de către comună sau intră în competenţa judeţului?
- dacă trebuie să se mai elibereze şi autorizaţie de construire după obţinerea C.U. - şi dacă DA, atunci cu ce condiţii? (fiind vorba de o construcţie deja existentă, dar neavând autorizaţie de construire eliberată până acum?)

Vă mulţumesc pentru răspuns!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Se poate elibera CU daca primaria are un compartiment de specialitate, altfel eliberarea se face de catre judet.
2.Este nevoie de autorizatie de construire.
Detalii gasesti in L.50/1991, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare.

| xil explică (pentru Ioandelasal):

1. Are compartiment de specialitate, dar totusi: este teren EXTRAVILAN!

2. Undeva am citit ca pentru schimbari de destinatie a unor spatii existente fara realizarea altor modificari sau lucrari de constructie nu e necesara emiterea A.C., numai certificat de urbanism, pe baza anumitor acte(de ex.memoriu tehnic, planuri releveu cu sit. existenta si cu noua destinatie + cele necesare pentru eliberarea certificatului...)

| Ioandelasal a răspuns (pentru xil):

1.Nu are importanta faptul daca terenul este intravilan sau extravilan, daca apartine comunei.
2.Este invers, pentru anumite lucrari nu este necesar certificatul de urbanism, dar autorizatia de construire este necesara.
Conform art.2, alin.3 din L.50/1991, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Autorizaţiile de construire pentru reţele magistrale, căi de comunicaţie, amenajări pentru îmbunătăţiri funciare, reţele de telecomunicaţii ori alte lucrări de infrastructură, care se execută în extravilanul localităţilor, se emit cu respectarea planurilor de amenajare a teritoriului, avizate şi aprobate potrivit legii.
  (4) Prin exceptare de la prevederile alin. (2) se pot emite autorizaţii de construire şi fără documentaţii de amenajare a teritoriului şi de urbanism aprobate, pentru:
  a) lucrări de modificare, de reparare, de protejare, de restaurare şi de conservare a clădirilor de orice fel, cu condiţia menţinerii aceleiaşi funcţiuni, a suprafeţei construite la sol şi a volumetriei acestora;
  a^3) schimbarea folosinţei construcţiilor existente, dacă noua folosinţă corespunde prevederilor regulamentului local de urbanism aferent planului urbanistic general - PUG sau planului urbanistic zonal - PUZ, aprobat, în vigoare;"

| xil explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc f. mult!