| LanguageMaster a întrebat:

O persoană majoră poate fi adoptată de o altă persoană majoră?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi adoptata in anumite conditii.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 455. Vârsta adoptatului
  (1) Copilul poate fi adoptat până la dobândirea capacităţii depline de exerciţiu.
  (2) Cu toate acestea, poate fi adoptată, în condiţiile legii, şi persoana care a dobândit capacitate deplină de exerciţiu, dacă a fost crescută în timpul minorităţii de către cel care doreşte să o adopte.
ART. 460. Diferenţa de vârstă
  (1) Adoptatorul trebuie să fie cu cel puţin 18 ani mai în vârstă decât adoptatul.
  (2) Pentru motive temeinice, instanţa de tutelă poate încuviinţa adopţia chiar dacă diferenţa de vârstă dintre adoptat şi adoptator este mai mică decât 18 ani, dar nu mai puţin de 16 ani."

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da! Cunosc un caz! La mine în familie! Un adult în vârstă, văduv și fără copii, a înfiat un alt adult - nepot de la văr! Așa i-au rămas celui tânăr terenul și casa celui mai în vârstă fără a putea fi contestat de alte rude cu pretenții la moștenire!
Chestia asta s-ar petrecut prin 2005 sau 2006. Cel tânăr a îngrijit pe tatăl adoptiv, iar după deces a moștenit toată averea!
Astea s-au făcut în baza vechiului cod civil! Nu știu cum stau lucrurile cu noul cod civil!

| DonEduardo a răspuns:

Nu. Sigur, o poate lua sub aripa ei, dar nu se cheama adoptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are capacitate de exercitiu deplina si nu a fost crescut de cel ce vrea sa il adopte, nu.

daca nu dobandeste capacitate deplina de exercitiu la 18 ani(dar pe viitor o sa fie mai greu pana nu se vine cu o solutie legislativa pentru ca e neconstitutionala punerea sub interdictie), atunci da.

| Green66 a răspuns:

1. Nu
2. Da și se numește căsătoriehappy