| Vasile_Costi_1994 a întrebat:

O simpla intrebare am si eu?! intotdeauna la un accident cu victima trimiterea in instanta consta in amenda penala si anularea permisului de conducere?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatia de fapt si de incadrarea juridica a faptei.
Poate fi si pedeapsa cu inchisoarea, cu executare, cu suspendarea conditionata a executarii ori cu amanarea executarii pedepsei. In functie de infractiunea pentru care a fost condamnat se poate anula si permisul de conducere.

| Vasile_Costi_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Sa fiu mai explicit...nu am fost nici baut, victima nu a avut nici macar 5 minute de spitalizare, declaratiile sunt toate in favoarea mea, singura vina care o am e ca am parasit locul accidentului, si asta din cauza ca m-am luat dupa mama victime, iar procurorul in cauza mi-a zis astazi cand am fost sa intreb ca ma trimite in instanta!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vasile_Costi_1994):

Si ce infractiune a retinut procurorul, doar parasirea locului accidentului?

| Vasile_Costi_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Parasirea locului accidentului si vatamare corporala

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vasile_Costi_1994):

Daca instanta retine cele 2 infractiuni, in concurs, ai putea chiar sa faci inchisoare, totul depinde de instanta de judecata, este greu sa spun o solutie exacta.
Totusi inclin spre o pedeapsa cu amanarea sau suspendarea executarii inchisorii.

| Vasile_Costi_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar copilul nu are absolut nici o zi de spitalizare nici macar o ora nici macar un minut...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vasile_Costi_1994):

Daca nu are nimic nu se va retine vatamarea corporala, doar parasirea locului accidentului.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de situatie. Spitalizarea victimei, deces. Poate fi si puscarie.Cu suspendare sau executare. Daca a fost si alcool este si mai grav.

| Vasile_Costi_1994 explică:

Sa fiu mai explicit...nu am fost nici baut, victima nu a avut nici macar 5 minute de spitalizare, declaratiile sunt toate in favoarea mea, singura vina care o am e ca am parasit locul accidentului, si asta din cauza ca m-am luat dupa mama victime, iar procurorul in cauza mi-a zis astazi cand am fost sa intreb ca ma trimite in instanta!