| LanguageMaster a întrebat:

Amenda este considerată întotdeauna o pedeapsă penală?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda este sanctiune penala doar in caz de savarsire a unei infractiuni care este pedepsita si cu amenda.
In rest amenda este sanctiune contraventionala, aplicata in cazul savarsirii unei contraventii.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Există a infracțiuni a căror săvârșire se pedepseşte doar cu amenda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu cred ca exista infractiuni savarsite de o persoana fizica la care sa nu existe si pedeapsa cu inchisoarea, cel putin nu in Codul penal.
In schimb pedeapsa principala pentru infractiunile savarsite de o persoana juridica este numai amenda.

3 răspunsuri:
| CORE55 a răspuns:

Nu, nu este considerata intotdeauna o pedeapsa penala.