| anonim_4396 a întrebat:

Este acceptata in religia baptista o prietenie (relatie) cu o persoana care apatine altei religii (ortodoxe) in afara casatoriei? Exista regula ca cei care apartin acestui cult sa se casatoreasca numai cu persoane care sunt adepte ale aceleiasi religii? Si daca sa presupunem, ca un baptist se indragosteste de o fata ortodoxa, i s-ar permite o posibila legatura intre cei doi din punct de vedere sentimental? happy

5 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

O relatie poti avea. De ce nu? Insa pentru casatorie as crede ca NU!
Baptistii au reguli destul de stricte! Va trebui sa treci la religia lui si nu doar verbal, ci printr-un botez, daca nu ma insel! Asta daca nu renunta el!
Avem baptisti pe site! Poate iti vor raspunde, cu date mult mai precise!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Raspunsul e nu. Unul din voi 2 trebuie sa se converteasca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul neoprotestanti sunt mai fanatici deci nu cred.

Răspuns utilizator avertizat