| lplostonyou a întrebat:

Oare de cate Nadia Comăneci sau Ilie Năstase mai avem nevoie in tara aceasta ca sa traim si noi macar ca slovacii sau cehii, economic vorbind, la noi din pacate nu mai exista nici un respect pentru marile valori, din pacate de asta ne aflam aici in mocirla asta unde suntem, nu stim sa luam atitudine in fata lucrurilor, nu suntem uniti ca popor, parca nu am face parte din aceeasi tarasade trist, foarte trist, ne pierdem ca popor incetul cu incetulsad

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ilie Năstase şi Nadia Comăneci au fost în vremea lui Ceauşescu, şcoliţi sub regimul lui.
Sub regim democratic nu cred că s-au şcolit prea mulţi sportivi de performanţă thinking

| shadovv a răspuns:

Oarecum ai dreptate dar... nu avem nevoie de mai multe "valori", avem nevoie de oameni care sa vada "valorile" deja existente. Degeaba avem sute de olimpici daca mii de oameni sunt paraleli cu bunul simt, respectul, patriotismul si iubirea.

| luiza a răspuns:

Din pacate ai dreptate dar asta nu pleaca de la noi ca popor ci de la cei care ne conduc tara. Am vazut ieri la televizor o tanara cu o gramada de medalii atarnate de gat careia tatal ei ii cumparase adidasii de sarituri in rate ca nu putea sa-si permita altfel...asta e tara in care dam bani mai multi pe pavele decat pe lucruri cu adevarat importante!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne pierdem ca popor? Iti spun de ce? De lene si de smecherie tiganeasca.Sa fim uniti in ce? In revolutie si violenta? E scopul oricarui golan si infractor.Sa luam cu forta ce "ni se cuvine"? Cum ni se cuvine cind vrem sa frecam manganul cit mai mult si sa tragem statul in caramida la impozite fiecare cum poate? E trist doar ca nu putem pricepe toate astea.