| summer12 a întrebat:

Oare o sa isi mai vada vreodata Romania tezaurul confiscat de Moscova? Credeti ca are sanse? E cineva in tema cu subiectul asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrajeli, nu va mai batei capul inutil, si daca luam tezaurul, crezi ca de maine ai sa ai mai multi bani in buzunar tu ori familia cuiva de aici?
Mda, mai bine sa-l lasam strainilor decat sa-l luam si sa-l toace alti hoti si ulterior sa-l instraineze pe bani frumosi, asa ca operatiunea Rosia montana.
Mi se rupe de tezaur, e deja inchis cazul definitiv, rusii sunt destepti, noi vrem tezaur, la ce naiba ne foloseste?
tara nu mai poate de foame si vrea tezaur sa-l admire cu burta goala, mda.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt foarte sceptic in privinta tezaurului si nu cred ca-l vom primi vreodata integral si nici despagubiri. S-ar putea chiar sa nici nu mai existe in totalitate, mai ales metalele si pietrele pretioase. Sa ne amintim ce spuneau sovieticii, atunci cand ne-au restituit cateva piese de tezaur, printre care tezaurul de la Pietroasa, respectiv ca altceva nu mai exista. Numai bine!

| BlaBlaa a răspuns:

La 13 ianuarie 1918, guvernul comunist de la Petrograd, condus de Vladimir Ilici Lenin, a rupt relatiile diplomatice cu Romania si a confiscat tezaurul roman. De ce? Pentru ca romanii au intervenit in provincia Basarabia, asupra careia Ucraina emitea pretentii. Probabil ca rusii au incercat sa ii faca pe romani sa renunte la Basarabia...thinking Oricum, proasta decizia de a avea incredere in comunisti. Tezaurul roman e pierdut pe veci tongue

| DracusorImpielitat a răspuns:

Daca e tezaurul nostru ar trebui sa il luam fara sa le spunem, ca doar e al nostru.

| dracidus a răspuns:

Cred ca tezaurul romanesc de la Moscova e deja un subiect clasat. Si, de vreme ce nea' Base' face diferite declaratii in urma carora Ministerul de Externe rus sa catalogheze atitudinea Marinarului ca o "bravada nerusinata", de ce mai exista intrebarea asta? Nu e logic ca nu mai avem nicio sansa?

| panculet a răspuns:

Din pacate nu...romania nu recupereaza niciodata ce pierde