| luana1 a întrebat:

Sunteti de acord cu regionalizarea Romaniei pe criterii etnice? Se pare ca asta au obtinut UDMR-istii in schimbul sustinerii actualului guvern.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de acord cu regionalizarea pe criterii etnice si se pare ca sunt si multi maghiari(cel putin eu cunosc cativa) care nu sunt de acord, mai ales cei care vor sa se realizeze in Romania. De altfel, mi se pare, ca aceasta idee este sustinuta numai de putini extremisti, nostalgici ai unor vremuri de mult apuse si care nu mai pot reveni si nu de marea masa a maghiarilor. Nu cred ca UDMR a obtinut asa ceva de la actualul guvern si de la PDL, ar insemna ca acestia din urma sa-si taie singuri craca si ar cadea foarte rau. Numai bine!

mira
| mira a răspuns:

Sper sa fi inteles tu gresit, desi aceasta dorinta exista.

| EUSIATIT a răspuns:

Exista cineva in tara asta [roman ] fiind sa fie de acord cu asa ceva. ROMANIA este un singur stat si asa trebuie sa ramina. cei proveniti sa se supuna legilor tarii ce [cei plecati in alte tari au atitea facilitati in respectiva tara?] numai la noi ne am lasat dusi de nas. de toate minoritatile or sa plateasca cu virf si indesat ca si [nea casca.impuscatu. asa le trebuie ca ne au vindut tara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care om normal poate fi de acord cu asa ceva? Atunci cind va veni ziua scadentei, probabil cei ce au permis asa ceva, adica actualii guvernanti, vor avea CERT soarta lui Ceausescu. Si ei si tot neamul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricita mentalitate de rahat as avea(dupa cum am fost catalogat de un user)dar consider ca totusi ca oameni nu putem sa oferim decit libertate. E singurul nostru atuu linga care ar putea ramine cineva.In momentul in care apar impunerile nu cred ca mai este vorba despre libertate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioandelasal / "Nu cred ca UDMR a obtinut asa ceva de la actualul guvern si de la PDL, ar insemna ca acestia din urma sa-si taie singuri craca si ar cadea foarte rau."
Nu sinteti informata sau doriti sa scuzati actualtii guvernanti. Asta a fost miza sa voteze UDMR-ul impotriva motiunii de cenzura. Revedeti stirile.( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioandelasal / "Nu cred ca UDMR a obtinut asa ceva de la actualul guvern si de la PDL, ar insemna ca acestia din urma sa-si taie singuri craca si ar cadea foarte rau."
Nu sinteti informata sau doriti sa scuzati actualtii guvernanti . Asta a fost miza sa voteze UDMR-ul impotriva motiunii de cenzura . Revedeti stirile .( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca is de acord. eu sunt din ardeal si sunt roman verde. dar noi n-avem treaba cu ungurii, doar politicienii au. regiunea ar fi tot a romaniei, dar multi din bani ar ramane local. zicea un baiat de aici ca nu e cinstit ca transilvania sa produca 60% din pib si sa primeasca 30%. e normal ca banii munciti intr-o regiune sa ramana acolo, daca sunt oamenii mai harnici sa se bucure de asta.
chestia cu statul national e o chestie de trezit vadimii. si mintea care o produce o dupa parerea mea tot o chestie de vadim. nu ne fura tara ungurii oameni buni. hotia noastra o fura si in loc sa muncim si sa venim cu solutii dam vina pe unguri. asta e trucul care a mers la prostime in romania: 'hai ca vine unguru' si ne fura'. nu fura domle' unguru cat fura romanu' nici in viata de aici, nici in aia de dincolo. halal europeni mai suntem ca ne scoatem ochii cu ungurii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actualmente avem 8 regiuni de dezvoltare care au intre 2, 5 şi 3 mil. de locuitori. Cred ca o regiune nu trebuie sa aiba mai putini locuitori pentru ca nu se poate sustine economic. Am citit pe net ca jud.HD si jud. AB ar putea forma o regiune. Nu cred ca aceasta regiune de doar 800. 000 de locuitori, s-ar sustine economic. Actualmente jud. Iasi are 800. 000 de locuitori. In acest caz vom avea o regiune (HD+AB) cat un fost judet(IS)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este legal

| danyel92 a răspuns:

NU sunt de acord. Romania trebuie sa ramana Romania asa cum ne-au lasat-o strabunii nostri iar maghiarii daca vor autonomie sa se duca dracu la ei in tara lor sa si faca acolo nu la noi, Prosti parlamentari avem eu daca eram in locul lor ia-si deporta in afara tarii pentru asta. Vin ei la noi in tara sa ne spuna ca vor autonomie ca sa zic UDMR=PROSTI