| LookBehinD a întrebat:

Ok, am primit o amenda, politistii au crezut ca sunt inchis in camera dar de fapt nu eram acasa, am si martori, iar la alte mentiuni scrie "a refuzat sa semneze desi i s-a adus la cunostinta ca va fi sanctionat contraventional"
Cum este posibil asa ceva? Ar trebui sa ma duc la judecatorie? Pt a afla cum am primit amenda uitati-va la penultima mea intrebare.

Multumesc anticipat! astept un raspuns

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns si la intrebarea anterioara, poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la primirea p.v.c. si sa soliciti anularea. Vei dovedi cu martori ca nu este adevarat ce s-a scris in p.v.c.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aducerea la cunostinta se face si prin afisare sau trimitere prin posta. Nu este obligatoriu sa semnezi. Mergi in instanta si apara-ti cauza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

M-am uitat pe intrebarea anterioara. Daca dovedesti cu acte ca locuiai acolo si acea persoana a incercat sa te bata (dovada cu martori) este legitima aparare si poti sa-l reclami la politie rezervandu-ti dreptul (in reclamatie) sa-l actionezi in judecata (avand martori). Totul depinde de martor.