| bosshori a întrebat:

am primit acasa o amenda pentru perturbarea linistii publice de acum o luna, daca nu am fost la a doua prezenta a politistilor au voie sa imi trimita amenda? mentionez ca la martori pe procesul verbal a semnat o batrnanica din cladirea unde a fost cheful?
multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai conturbat linistea publica pot sa te amendeze.
Daca esti nevinovat poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie.

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

Nu stiu sigur daca iti mai trimit alta dar parca se adaugau niste penalitati pentru intarziere nu mai stiu. Dar daca nu platesti nu poti da de permis pentru ca iti trebuie CAZIERUL curat

| bosshori explică (pentru Mihai_Myshu_1994):

Dar mi-am scos deja cazierul inainte sa vina amenda cu vreo o saptamana

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns (pentru bosshori):

Nu stiu daca o sa ai probleme daca l'ai scos deja. Daca cei de la depuneri dosare o sa verifice o sa iti spuna daca ai ceva de platit

| bosshori explică (pentru Mihai_Myshu_1994):

Pai am primit amenda aia de 500 ron, nu vreau sa o platesc si ma duc sa fac contestaie ca nu am fost si a doua oara cand au venit politistii cand au inceput sa dea amenzi...

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns (pentru bosshori):

Normal amenda ar trebui sa ti se dea tie in mana singurile amenzi care ti se trimit acasa sunt cele de rutiera in rest de fata se dau.