| TOFFIXman a întrebat:

Am fost opriti, eu si alti 5 prieteni, de politia locala care ne-a spus ca faceam galagie si ne-a luat datele din buletin intr-o agenda. M-am ciondanit putin cu ei dar nimic serios. Inainte sa plece ne-au dat de inteles ca acum ne iarta, dar putem primi amenda. Intrebarea mea e : Care sunt sansele sa ne luam amenda? Cat de usor o putem contesta si care ar fi sansele sa reusim?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa nu cred ca o sa va amendeze, probabil o sa fie doar un avertisment si pentru acesta nici nu este nevoie sa incheie proces-verbal de contraventie.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut ca tu esti minor, deci amenda o primeste tatal tau, care iti este tutuore legal, fiindca nu a fost capabil sa te supravegheze si sa te tina in casa, noaptea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa sa puteti castiga o contestatie cand ati fost prinsi noaptea, dupa ora 10 pe strada, facand galagie cand legea spuna ca nu aveti voie.
Zi mersi ca nu ati luat amenda pe loc, dar daca oamenii din zona au facut si ei reclamatie din cauza zgomotuui facut de voi, atunci chiar ca treaba este serioasa si toti primiti amenda.
Daca ai facut gura atunci este de rau, fiinda esti minor lasat in miez de noapte pe strazi, nesupravegheat si recalcitrant.
Asadar ai toate sansele ca taticul sa primeasca amenda acasa, in cateva saptamani.

| TOFFIXman explică (pentru Violleta2022):

Bravo Campioana zilei! M-am dus acum dimineata sa intreb un agent de la sectie cum sta treaba si mi-a zis ca nu a fost adus niciun proces verbal. Mai mult, toata actiunea a avut loc langa sectia de politie. Adica, daca voiau sa ne amendeze, nu ne-ar fi luat in sectie sa semnam si noi procesul verbal?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TOFFIXman):

Nu-ti fa probleme, ca rapoartele se predau a doua zi la politie, la cei care merg noaptea pe teren. Este timp sa se depuna.
Dupa cum vezi, mai scriu si altii ca au primit amenda acasa, chiar si dupa 2-3 luni!
Te cam grabesti sa tragi concluzii, inainte sa vina vremea!

| TOFFIXman explică (pentru Violleta2022):

Consider ca in loc sa-mi raspunzi la intrebare incerci sa ma convingi ca e cum vrei tu

| Violleta2022 a răspuns (pentru TOFFIXman):

Ti-am raspuns la intrebarea, dar tu esti copil mic si nu vrei sa auzi ralitatea, ci vrei sa auzi numai ce-ti convine tie, adica, vrei confirmare ca nu vei primi amenda, confirmare care nu ti-o poate da nimeni pe TPU!

Din nefericire, au confirmat si altii aici, ca au primit amenzi dupa cateva luni de la incident, iar faptul ca tu ai avut gura mare si te-ai certat cu trupa care v-a oprit, ma indoiesc ca te va ierta, ca de va iertau nu va luau datele din buletin.
Politistii si jandarmi sunt antrenati sa nu se puna in gura cu cei care strica ordinea, sau cu betivii, sa fie cat mai pasnici, dar au obligatia sa raporteze ce s-a intamplat la ora aia din noapte, unde a avut loc incidentul samd.
Trupa iese din garda dimineata si daca a fost o napte aglomerata, ei depun rapoartele a doua zi, cand revin la munca sau cand au timp in urmatoarea saptamana.

| 1997onur a răspuns:

Asa miau făcut și mie în autobuz nu-mi loasem bilet în ziua aia și mi-au spus că nu-i nimic de data asta dar îmi loase datele și gici ce ce miau făcutlaughing))) mincinoși după o luna de zile 5 milione am plătit direct acasă mi-a venit amenda prin plic și m-am dus și am plătit-o și mi-au dat un bon mic și o evidență precum ca eu am plătit amenda prostia mea vezi un bilet de 3 lei a ajuns într-o singura luna la 5 milione bine ca am plătito și nu mai am alte amenzi era singura și prima amendă

| 120bulevard a răspuns:

V-a trecut in agenda asa la sanki, nu iti vine ma nicio amenda stai linistit, te-a iertat te-a vazut mai puradeu asa si a zis hai ma ca-l lasam.

| saftaiiustin a răspuns:

Daca nu avea agenda stampilata n-avea voie sa va ia datele.

| angela7 a răspuns:

Nu cred ca aveti ce face. peste câteva luni veți primi amenda cel putin noi (eu si niste prietene) tot asa ne-am luat cu bodyguarzi in gura si a chemat poliția si ne-au luat datele tot si la vreo 2-3 luni fiecare in parte am primit cate un plic cu amenda