| Anonim0406 a întrebat:

Sa zicem ca radiez o masina cu datorii si o pun pe alt nume. Datoriile raman pe numele vechi sau nu e nici o sansa sa o radiez si sa ii schimb proprietarul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Datoriile raman pe numele acelui care le-a facut.
Daca masina este sub sechestru nu o poti vinde legal, de altfel fapta constituie infractiune.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, datoriile raman pe numele celui care le-a facut, indiferent daca vinde sau nu masina si acesta poate fi executat silit, in urma unei sentinte judecatoresti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce datorii vorbesti. Datoriile la finanțe sunt pe CNP nu pe mașină. Doar că nu cred că vei putea face nicio operațiune de radiere fara sa îți achiți datoriile

| siriusblack98 a răspuns:

Datoriile este evident ca raman la tine. Dar nici macar nu o poti radia/scoate fiscalul de la primarie pana nu iti achiti datoriile catre stat.

| Standt a răspuns:

Datoriile raman.
Dar am impresia ca nu o poti radia/vinde pana nu achiti datoriile. Cand mergi dupa certificatul fiscal ti se cer datoriile.

| Anonim0406 explică:

Datoriile sunt impozitele anuale.