| sabin89 a întrebat:

Pe la începutul anilor 1860, Abraham Lincoln promulga 'Emancipation Proclamation'. Negrii erau în sfârşit liberi. O sută de ani mai târziu, mai exact în 28 august 1963, Martin Luther King spunea unei mulţimi de sute de mii de oameni, adunată în National Mall, Washington, că negrii americani încă nu sunt liberi. "No, no, we are not satisfied and we will not be satisfied until "justice rolls down like waters, and righteousness like a mighty stream" spune el, citând o profeţie din Vechiul Testament. Cuvintele "I have a dream", aveau să definească acea zi pentru totdeauna.
Sunt liberi astăzi negrii americani?

9 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Da,sunt liberi dar inca exista inca rasism, mai subtil ce-i drept, dar exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Negrii americani azi sunt proletariatul de la noi in anii 50, singurii cu origini sanatoase

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Ţăranii agricultori nu aveau origini sănătoase?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Pai tocmai, doar ei aveau, cum au negrii acum

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Ai zis proletariat şi credeam că prin asta înţelegi doar muncitorii de la oraşe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Deoarece au drept de vot, drept de afirmare şi mai ales exprimare. Să nu uităm că există mulţi activişti de culoare, după slognul "Black Lives Matter".

| Alive99 a răspuns:

Practic sunt liberi si sa nu uitam, ca inainte negrii nu aveau drepturi.Dar in ziua de astazi, ei au acest drept..au dreptul de a trai, au dreptul de a vota, au dreptul de a munci in functii inalte..doar ca rasismul este problema in ziua de astazi.
Negrii sunt liberi si au dreptul la opinia publica, corect?

| CatalinB11 a răspuns:

Oamenii de culoare care traiesc in S.U.A. au aceleasi drepturi si obligatii la fel ca orice cetatean american, in comparatie cu vremurile lui Lincoln, respectiv Luther King. Faptul ca diferentierea informala intre oameni pe baza etniei lor este departe de a disparea complet, reprezinta un alt subiect.
Dar, multumita multor oameni care de-a lungul istoriei au initiat miscari si proteste pentru recunoasterea si egalitatea drepturilor oamenilor de culoare in lume, astazi avem o perspectiva mult mai diferita asupra acestor subiecte decat aveam pana acum cateva zeci de ani.

| sabin89 explică (pentru CatalinB11):

Cred că e aşa cum spui, în ceea ce priveşte drepturile şi obligaţiile. Şi tocmai asta ceream în întrebare. Poate vom trăi să vedem şi ziua în care se va împlini ceea ce visa Luther King. Rămâne de văzut.