Întrebare recomandată | sabin89 a întrebat:

Ce a vrut Abraham Lincoln să spună prin cuvintele: "Dând libertate sclavilor, dăm libertate şi celor liberi"? - în faţa Congresului, anul 1862.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Când (realizezi că) nu deții niciun animal, inclusiv omul, când trăiești în armonie cu tine și cu toți cei din jur, te poți simți cu adevărat liber. Liber de ură, de prejudecăți, de falsul sentiment al superiorității, de vinovăție și împăcat cu sinele tău, cu natura...

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu știu dacă asta a vrut să zică, dar ar fi frumos să fi vrut.

| sabin89 explică (pentru NOname):

Ceva mă face să cred că chiar asta a vrut să spună.

| NOname a răspuns (pentru sabin89):

Sper. happy

| sabin89 explică:

Aş mai adăuga o cugetare a lui Emerson: "Dacă pui un lanţ de gâtul unui rob, celălalt capăt al lui se fixează de la sine în jurul gâtului tău".

| Kaℓi a răspuns:

Poate a gandit pragmatic - intr-o societate atat de nedreapta incat permite existenta unui sistem cum a fost sclavagismul, orice se poate intampla, si oricine, intr-o conjunctura neprielnica, poate deveni sclav. Abolirea sclaviei "salva" in felul asta pe toata lumea happy
Ori, poate a gandit filosofic, si a considerat ca nici ca stapan nu esti liber, esti legat de "proprietate", esti tot un fel de sclav.
Ori poate a fost doar un mare democrat sub acoperire big grin

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Dintre ipotezele enumerate, mi se pare mai plauzibilă a doua, aia cu "nici ca stăpân nu eşti liber".

| RAY a răspuns:

Era o declaratie politica ipocrita, sclavi suntem cu toti, sclavi baniilor, macar sclavi aia nu isi faceau griji pentru ziua de maine in scimb noi cei asa zis liberi ne facem, politicieni sunt cancerul unei natiuni rostul lor e doar ca sa imbogateasca pe cei bogati si sa mentina pe cei saraci la nivelul lor, statul te vrea sarac si prost inca sa le oferi votul

| sabin89 explică (pentru RAY):

Hmm...Lincoln ipocrit? Crezi că era şi el un fel de Liviu Dragnea?

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Nu ai nostri sunt unici

| Nilsson a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca cei liberi (sau o mare parte din ei) erau sclavii unei mentalitati arhaice iar abolirea sclaviei le-ar fi deschis mintea sa inteleaga faptul ca toti oamenii sunt egali, indiferent de rasa.

| sabin89 explică (pentru Nilsson):

E perfect posibil şi asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cum e:
"tu cati sclavi ai?"
"30. tu?"
"2"
"eh, naspa"

| Bitzer a răspuns:

Cred ca a prezis faptul ca lumea va considera libertatea ca fiind anarhie. La cum merg treburile astazi prin lume... s-ar parea ca am dreptate.

| sabin89 explică (pentru Bitzer):

Interesantă idea. Deşi sunt sigur că nu la asta s-a referit Lincoln. happy