| bobonel a întrebat:

Pe perioada starii de urgenta, fac telemunca de acasa.De maine ar trebui sa ma prezint la munca iar tinand cont ca parlamentul inca nu a decis daca e de acord sau nu cu aceasta prelungire? Practic de maine suntem sau nu in Stare de Urgenta? Cand apare in Monitorul Oficial aceasta prelungire?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Decretul a fost semnat acum cateva ore de catre presedinte, deci momentan e inca in vigoare.

Parlamentul are 5 zile sa aprobe sau nu. Daca il aproba o sa cotinue mai 30 de zile iar nu il aproba, starea de urgenta inceteaza imediat deci a doua zi mergi la lucru.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te prezinti la locul de munca doar in momentul cand iti cere angajatorul, indiferent de starea de urgenta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ea poate sa apara astazi in MO si cel mai tarziu maine dimineata. Oficial nu inceteaza starea de urgenta pana maine la pranz (cred ca asa s-a dat prima data). Apoi, Decretul presedintelui isi face efectulpana la intrarea in Parlament. Nu-si mai face efectul doar din momentul in care Parlamentul va zice nu. Ideea este ca liderii partidelor de opozitie au zis ca nu se vor opune doar ca doresc o relaxare a conditiilor economice pentru repornirea economiei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu m-am uitat eu dar a si aparut in MO.
http://www.ziare.com/......oi-1606819

| Wr3nch a răspuns:

E prelungita deja cu 30 de zile.
https://www.mediafax.ro/......s-19071908

| Holiday a răspuns:

Starea de urgenta nu te scuteste de mersul la munca, daca angajatorul ti-o cere.

| Donsavas a răspuns:

Esti in continuare, teoretic în stare de urgență și faci munca de acasa cata vreme firma la care lucrezi nu ti cere sa te prezinți la locul de munca. Practic ramane de vazut cand se va opri toata nebunia cu starea de urgență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aparut deja in MO.
Ar trebui sa te anunte angajatorul.
Dar ai pus una din cele mai bune intrebarilaughing. In practica, masurile sunt in vigoare din momentul publicarii decretului in MO.
Dar teoretic, e un act administrativ care deroga o gramada de legi organice...