| Edisor27 a întrebat:

Credeti ca va fi necesara o a treia prelungire a Starii de Urgenta in caz ca varful epidemiei de SARS-CoV2 in Romania nu va fi atins?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil va exista si o a treia prelungire, ca situatia sa se calmeze si sa nu mai existe noi infectati.
Multe tari au selectat inca de la inceput o perioada de 3 luni de zile "stare de urgenta si izolare", anticipand imposibilitatea eradicarii unui virus in 1-2 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ar fi necesara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, va trebui să atingem vârful și să se vadă clar că este în declin, că scade numărul îmbolnăvirilor.

| JicaContra a răspuns:

Cred ca va fi si a 4a si a 5a
DAR
cred ca vor incepe incet incet sa dea drumul la scoli si economie, asa ca vor tine starea de urgenta pentru cei care ies din casa numai ca au "chef", asa ca, chestii ca cinematografele vor fi deschise ultimile si dupa ce se termina pandemia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce stare de urgenta?

| morfeo a răspuns:

Era normal sa ne mai tina 2-3 luni pana era mai sigur. O sa te trimita pe 15 mai ca pe front, scapa cine poate. Si dupa 2 saptamani cand o sa cada astia ca spicele de la boala, o sa ne bage iar in casa.

| RamoM a răspuns:

Buna, din punctul meu de vedere, necesara nu cred ca este, dar din cate am auzit de la cei care conduc țara este posibila inca o prelungire a starii de urgență daca ei considera ca nu s-a atins varful epidemiei. happy