| Catrice a întrebat:

Pensia de urmas se considera ca vechime în munca?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o pensie nu este considerata vechime in munca, cu atat mai putin pensia de urmas.
Si este logic, avand in vedere ca, daca s-ar considera, am putea avea copii cu vechime in munca de la nastere.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu!

| LisaJulie a răspuns:

Nu! Pensia de urmași o primești pana la 25 de ani!

| eliancodrut a răspuns (pentru LisaJulie):

Pana la 26 de ani, daca urmezi cursuri de invatamant la zi.

| eliancodrut a răspuns:

Pensia de urmas este de doua categorii: pentru sotul supravietuitor, care n-a cotizat la fondul de pensii si pentru copiii sub 18 ani sau care urmeaza forme de invatamant, pana la 26 de ani.
Pensia pentru sotul supravietuitor se acorda la varsta la care legea prevede iesirea la pensie a persoanelor care lucreaza.
Perioada de pensie de urmas nu se considera vecime in munca. Studentii au aceasta perioada (de studentie) inclusa in anii de pensie daca au lucrat cel putin 15 ani.
Pentru sotul supravietuitor perioada este considerata ca la orice pensionar: neluata in calcul la vechime.

| eliancodrut a răspuns:

Imi cer scuze.
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Logic ca nu. Raspunsul de mai sus pare scris cu Chat GPT.

Răspuns utilizator avertizat