| Adrian_Mai-Mihai_1994 a întrebat:

Pentru a achizitiona o masina de la un prieten ce trebuie sa fac?
precizez ca are toate actele carte,itp,asig,certificat.
datele problemei sunt:
masina e pe numele la o batranica.
eu vreau sa fac un contract ceva de vanzare cumparare fara sa fiu obligat sa o inmatriculez, dar masina sa ramana pe numele ei pentru asigurare, si nici el nu are o hartie la mana de vanzare cumparare

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula contractul de vanzare-cumparare il poti face numai cu proprietarul. Il poti face si cu alta persoana daca are o procura speciala in acest sens de la proprietar. Dupa cumparare va trebui sa inmatriculezi masina pe numele tau.
Daca vrei ca masina sa ramana pe numele proprietarului poti face un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta).

| onasis1961 a răspuns:

Mergi la batranica si faci actu de vanzare cumparare direct pe numele tau si la intelegere cu ea, platesti tu toate datoriile pe numele ei.