| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ca se dau o gramada de tepe pe net, am o curiozitate. Ce magazine online folositi si cit sinteti de multumiti de serviciile lor? Ati luat tepe?

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-am luat niciodată țeapă. Comand online de peste 10 ani.
Am folosit și ca să cumpăr și ca să vând eBay și okazii.ro.
De cumpărat am cumpărat de pe eMag, PcGarage și PCFun. Ireproșabil până acum.

Atenție însă - pe okazii.ro se pot da țepe (chiar mai des decât pe eBay). Totul stă în evaluarea cu mare atenție a produsului și a feedback-ului vânzătorului.

| Userses a răspuns:

Eu am patit-o mai nasol prin 2007 sau 2008 cu o placa video pe AGP de la PCFun. Era cat se poate de clara comanda. I-am confirmat uneia si telefonic produsul, dar cascata mi-a trimis acasa varianta PCI-Express. Mi-au dat varianta buna dupa inca o saptamana. DAR mi s-a ars dupa aproape 2 ani(cu putin timp inainte sa expire garantia) si mi-au schimbat-o cu una mai buna(aleasa de mine in aceiasi bani), de generatie 2009, nemaiavand cum sa-mi dea acelasi model. big grin
In rest ce am mai comandat de la ei sau de la alte magazine(eMAG, PCGarage, s.a.) si din ce stiu de la cunostinte...n-a intampinat nimeni probleme.
Concluzia mea: lumea e mai multumita sa cumpere online decat daca sa cumpere produsul din magazin. In general e mai ieftin, mai ales cand vrei sa faci o configuratie PC. Tot mai multa lume incepe sa cumpere online indeosebi produse electronice.

La okazii.ro, eBay sau altele nu stiu. Aici cam e alta treaba.

| r2d2 a răspuns:

Eu comand numai de pe eBay. Pe 10 ianuarie se implinesc 2 ani de cand comand de pe site si niciodata nu am avut probleme. Chiar si cel mai intarziat produs tot a ajuns odata si odata... Nu am luat tepe, de fapt nu iei tepe daca stii de la cine sa cumperi si cum sa te orientezi.

| anonim_4396 explică (pentru r2d2):

De asta intreb si eu, sa stiu care dintre site-uri mai sint de incredere. In general am comandat de pe eMag si n-am avut ce sa le reprosez. Dimpotriva, produsele au fost mereu ok si sint prompti.

| r2d2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg, dar daca vrei sa comanzi ceva de pe eBay, uita-te la feedback. Asta e unul dintre cele mai importante lucruri cand vine vorba de incredere pe acel site. Daca feedback-ul este mare (>5000, daca e de >10000 nu-ti mai trebuie nimic) atunci poti sa comanzi linistit. Daca ai dubii, verifica sectiunea de comentarii si vezi cine si de ce a dat feedback negativ/pozitiv. Fii foarte atent daca acel seller expediaza catre Romania! si daca are taxa. Eu am patit-o cu un produs din China. Scria ca expediaza fara probleme. Cand am vazut ca au trecut peste 45 de zile si eu nu am primit pachetul i-am trimis mesaj si mi-a zis ca o sa incerce sa rezolve problema. Nu am mai auzit nimic de atunci, pana m-am dat batuta. Dar ce sa vezi... dupa 3 luni de zile primesc aviz postal din China. Eu am crezut ca am primit ce comandasem ulterior, dar nu... era acel produs pierdut prin spatiu. Ulterior am aflat de la angajata postei ca acel pachet nu avea niste stampile/semnaturi (nu am inteles foarte clar) si din cauza aceasta nu ajunsese la timp. A da. sa mentionez ca sellerul avea un feedback de 500 de puncte, iar dupa ce am facut reclamatie a schimbat statusul shippingului de la "ships to Romania" la "may not ship to Romania".

| Malai_Andrei_1998 a răspuns:

Salut eu am comandat foarte multe de pe emag.ro nu am primit teapa de la ei si daca un aparat sau ceva nu merge sau nu iti place il poti returna in timp de 30 de zile ei sunt foarte seriosi de ex eu am comandat un tv led de 101cm parca si inca vreo 7-8 aparate.