| Parakeets a întrebat:

Pentru ce boli psihice se poate lua/face pensie?

Și cum se procedează cu această pensionare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine pensie de invaliditate doar daca esti incadrat intr-un grad de invaliditate si aceasta se face conform prevederilor din legea pensiilor, in prezent L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART. 68.(1)Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care nu au împlinit vârsta standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5 şi care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, din cauza:
a) accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;
c) bolilor obişnuite şi accidentelor care nu au legătură cu munca.
(2)Beneficiază de pensie de invaliditate, în condiţiile prevăzute la alin. (1), şi persoanele care se află în situaţiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. c).
(3) Au dreptul la pensie de invaliditate, în condiţiile prevăzute la alin. (1) lit. a), şi elevii, ucenicii şi studenţii care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, ca urmare a accidentelor de muncă sau bolilor profesionale survenite în timpul şi din cauza practicii profesionale.
(4)Persoanele care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă şi marii mutilaţi, ca urmare a participării la lupta pentru victoria Revoluţiei din Decembrie 1989 ori în legătură cu evenimentele revoluţionare din decembrie 1989, care erau cuprinşi într-un sistem de asigurări sociale anterior datei ivirii invalidităţii din această cauză, au dreptul la pensie de invaliditate în aceleaşi condiţii în care se acordă pensia de invaliditate persoanelor care au suferit accidente de muncă."
Citeste si articolele urmatoare din aceasta lege si te lamuresti.

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate pentru schizofrenie. Se procedează dacă ești nebun.

| Parakeets explică (pentru sadrian46):

Păi, nu mi-a pus diagnostic de așa ceva.

Dar dacă tinzi să vorbești singur poate fi o formă de schizofrenie, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Parakeets):

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar începi? happy

Pentru lipsa stimei de sine nu se face nici măcar rețetă! happy, d-apoi pensie... laughing

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Crezi că doar asta îmi lipsește?! laughing)

Dacă așa ar sta lucrurile, ar fi bine. Dar totuși eu zic că e mai mult, altfel nu-mi explic până la urmă de ce fug de peste tot? De ce evit oamenii la infinit. Asta ar fi totuși o tulburare antisocială, nu crezi?!

Nu știu, dar după ultimii ani de izolare, am cam devenit antihuman person. big grin