| SingleForOne a întrebat:

Pentru pietonii care stau fixati in dizpozitive electronice (telefoane) pe trecerea pietonală, ar trebui amendați? Teoretic, vorbind.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu le-as bruia semnalul.
Ar fi mai eficace si mai ieftin decat sa stea cate un politist la fiecare colt de strada.

| dinaprilie a răspuns:

Mai rau..ar trebuii biciuiti in piata mare. Sau masinile sa aiba un dispozitiv de limitare a vitezei, omologat si sa NU poti sa circuli decat cu viteza impusa de sectorul de drum.

| HayateRA a răspuns:

Categoric că da, la fel și șoferii care conduc în timp ce vorbesc la telefon sau pur si simplu stau pe el

| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Mi se pare corect acest lucru, deoarece o clipă de neatenție și se poate întâmpla o nenorocire. Pietonii la trecere trebuie să se asigure înainte să treacă, nu să stea cu ochii în telefoane, deoarece nu toți șoferii opresc la trecere, unii chiar observă târziu când trece cineva și uite așa se întâmplă beleaua.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru 0VolkSWaGeN1):

Si beleaua se intampla din cauza ca toti cretinii care nu stiu sa conduca au permis.

| 0VolkSWaGeN1 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da așa este. Trebuie să fii sigur pe tine atunci când conduci, să nu te pierzi în gânduri, să fii atent la trafic. Dar aici ar trebui să intervină precauție și din partea pietonilor, ceva de genul: ca o balanță, trebuie să fie echilibrată, ambele grupe: șofer și pieton trebuie să se asigure cum circulă.

| Simo345 a răspuns:

În prezent, potrivit art. 72 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002, traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate și semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localități, pe la colțul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei și pentru ceilalți participanți la trafic".

Cu toate acestea, în fapt, uneori, această asigurare nu se realizează, întrucât pietonul desfășoară o activitate de natură a-i distrage atenția, precum folosirea telefonului mobil, astfel ca in prezent este depus un proiect de lege prin care vor sa incrimineze acest aspect in Codul rutier, sa fie contraventie.