| Ciornei_Ionut-Neculai_1993 a întrebat:

Persoana cu handicap grav schizofrenie potrivit legii are dreptul la însoțitor da sau nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate da un raspuns transant, depinde de comisia de incadrare in grad de handicap, aceasta stabileste si daca are nevoie de asistent personal sau insotitor.
Conform L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 35
  (1) Persoana adultă cu handicap grav are dreptul la un asistent personal, în baza evaluării sociopsihomedicale."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Comisia persoanelor cu handicap stabileste acest lucru.