| asperger3 a întrebat:

Poate dezmosteni parintele cuvia FARA motiv?
Unchiul meu a murit acum 5 luni(se implinesc la finalul lunii) si a lasat copilul si sotia sa indurerati...
DAR exista o problema, ea, matusa mea se certa tot timpul cu unchiul meu, iar dupa moartea lui, verisorul meu s-a mutat cu ea, si ea il tot ameninta ca il dezmosteneste...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate.
In orice caz, in situatia expusa, matusa ta nici n-are cum sa-l dezmosteneasca pe fiul sau, mostenirea se face dupa tatal acestuia si are dreptul la o cota de 3/4 din masa succesorala ramasa dupa acesta iar matusa ta la o cota de 1/4.

| whatevernvm a răspuns:

Doar detinatorul averii(ma rog, bunurilor) poate dezmosteni din cate stiu(unchiul, din cate am inteles), iar daca si el (verisorul) are dreptul la mostenire prin acte sau prin succesiune, fiind ruda, un alt membru mostenitor (in cazul de fata sotia) nu il poate dezmosteni, fiind partea si dreptul lui din moment ce detinatorul nu l-a dezmostenit. Daca nu am inteles eu bine si averea sau bunurile pentru mostenit apartin sotiei, nu sotului, ea poate face ce vrea cu averea, poate lasa mostenirea cui vrea, nu neaparat verisorului. Daca moare si nu a lasat scris ca il dezmosteneste, ii revine automat lui, fiind cea mai apropiata ruda. Daca vrea sa dea banii unui aurolac si face acte pentru asta, verisorul poate ramane fara nimic

| asperger3 explică:

Am uitat sa mentionez ca au facut taxa de succesiune DAR nu stiu ca initial era vorba sa ii lase autoturismele(al tatalui sau si al verisorului meu) si apartamentul sa ramana al mamei sale...
In fine, mi se pare aiurea toata chestia asta