| anda_9733 a întrebat:

Poate fi un contract pentru chirie modificat fara act aditional?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poate fi modificat fără un act adițional, dar este mai bine să fie încheiat un act adițional pentru a documenta schimbările și a evita neînțelegerile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de inchiriere este incheiat in scris astfel ca orice modificare sau completare trebuie sa fie facuta tot in scris, respectiv printr-un act aditional.

| adryang78 a răspuns:

Nu. Orice modificare a condițiilor contractuale se face prin act adițional, semnat de ambele părți.
În cazul în care valabilitatea contractului a expirat, da, se poate încheia un nou contract, în alte condiții, dar acesta este un contract nou, nu cel vechi, modificat.
Dacă se dorește prelungirea vechiului contract, asta se face tot printr-un act adițional, eventual specificând anumite modificări ale condițiilor contractuale.