| IonutValeriu a întrebat:

La vara vreau sa-mi cumpar o chirie pentru 2 luni, insa nu am inca 17 ani. Daca o sa-mi ceara buletinul pentru contract si ma ajuta un prieten, dandu-l pe al lui, facand contract pe numele lui, se poate?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu se inchiriaza minorilor, fiindca contractele de inchiriere se fac numai cu majori, sau cu unul din parintii tai, acre iti sunt tutori legali.

Prietenii majori pot inchiria dar NUMAI daca sunt la fata locului sa semenze acel contract legal de inchiriere.

Din pacate, propietarii nu sunt prosti sa inchirieze pe buletine false, fictive sau la persoane necunoscute, fiindca nu risca sa-si dea propietatea pe mana unui minor, care poate sa il distruga casa, iar el sa nu-l poata trage la raspundere legal.

| IonutValeriu explică (pentru Violleta2022):

Am un prieten care vrea sa semneze in locul meu in caz ca nu pot sa inchiriez eu, el fiind major. Daca vine cu buletinul si semneaza contractul, desi proprietarul stie ca EU voi sta acolo, nu cel care semneaza, este ok? banii oferindu-i la momentul respectiv cu tot cu avans daca e nevoie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonutValeriu):

Prietenul tau poate semna orice contract de inchiriere atata vreme cat are un buletin cu el si da banii la timp, din pacate tu nu poti sta acolo, fiidca propietarul nu va accepta sa-i inchirieze lui si sa stea altcineva acolo, putand in orice moment sa te dea afara cu Politia.

| Violleta2022 a răspuns:

Alta este situatia cand inchiriaza parintii tai, care dau semnatura ca raspund pentru tine si pentru ce se intampla in casa respectiva, unde este stipulat ca vei locuii tu, pe o perioada de 1-2 luni, sau cat este inchirierea.

| sierra1 a răspuns:

"sa-mi ceara buletinul pentru contract"

dacă are tot 17, no-way

| IonutValeriu explică (pentru sierra1):

E major.

| sierra1 a răspuns (pentru IonutValeriu):

Bani să aibă...deși de ce ar garanta el pentru tine?

| IonutValeriu explică (pentru sierra1):

Pentru ca e de acord sa ma ajute

| sierra1 a răspuns (pentru IonutValeriu):

Rămâne de văzut dacă garantează și cu bani...