| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Politia romana nu are o baza de date pe net in care putem vedea si noi cazierul infractorii, puscariasi, dati in urmarire generala, etc?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Cetateanul cinstit e de multe ori dezavantajat de legi cretine, idioate cateodata chiar abuzive, sau e dezavantajat prin faptul ca nu exista legi bune care sa compenseze pe cele cretine. treaba asta cu baza de data e similara cu alte nereguli. rezultatul final e aia ca legea nu favorizeaza pe cetateanul cuminte care sta in banca. chestia asta cu baza de date ar trebui sa fie perfect legitima, cum e in SUA sau anglia. ca si exemplu, X e prof care comite mai multe violuri la o scoala, e condamnat la 10 ani, iese din inchisoare, dupa aia se muta intr'un alt oras. acolo se stabileste si gaseste de lucru ca si prof unde ce sa vezi, recidiveaza. e vina scolii ca n'au avut cum sa afle ca ala e dereglat mintal? normal ca nu. e o prostie asta cu intimitatea, ca si cost nu avem un drept minimal de a ne informa. zici ca vai doamne, daca ar exista o asemenea baza de date publice, toti dealerii de droguri, pedofilii, violatorii vor deveni niste proscrisi. dar cum ziceam, cum nici macar un angajator sa nu aiba un asemenea 'lux' e peste orice scuza rezonabila

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Baza de date a Politiei nu este publica. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să aibă?
Hai fi serios. Este o bază de date care respectă anumite legi interne ale țării, nu văd de ce trebuie să ai tu acces la așa ceva.
Poliția pune la dispoziție o informație de inters public numai atunci când este de maximă nevoie în vederea apărării cetățenilor, prinderea unui infractor deosebit de periculos, etc.
Pa, pa.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Legiuitoarea):

Si ti s-ar parea anormal sa avem datele despre o persoana care a facut puscarie sau a evadat? Poate dam peste violatori, pedofili traicanti de carne vie, si nu ar strica sa fim informati.
In America de ce se poate si aici nu?
Ti-ar placea sa fi vecina cu un violator, sau doi?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Bună.
În America? Păi de aceea se întâmplă atâtea nenorociri acolo!
Pa, pa.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Legiuitoarea):

Pai da-mi un exemplu. De ce crezi ca e rau sa stii?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Bună.
Și cu ce te ajută pe tine știind că ai un vecin violator?
Și ucigaș de ar fi tot ai știi, fără o bază de date!
Pa, pa.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Dar tocmai ti-a explicat fata, e rau pentru ca s-ar intimpla multe nenorociri. precum in sua laughing logic, nu?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Andrei7520152):

Pai ea a zis ca s-au intamplat multe nenorociri din cauza ca lumea stie despre ei. Dar de unde stie ea ca acesta e motivul? Sa dea un exemplu daca nu stie sa nu vorbeasca.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Andrei7520152):

Si in alte tari se intampla nenorociri si nu au oamenii acces la baza de date,

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Legiuitoarea):

Pai mi-as pune gratii de fier la usa si la geamuri, mi-as cumpara pistol, si mi-as indemna copii[daca as avea] sa nu vorbeasca cu ei.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Legiuitoarea):

Si as putea evita sa ma imprietenesc cu acei oameni.

| Dumnezău a răspuns:

Nu poti sa vezi nimic acolo, e confidentiala baza de date, si poate fi accesata doar de cei din Militie.

| Andrei7520152 a răspuns:

In SUA exista, nu e nimic deosebit...
http://www.states-arrest-records.com/criminal-records-database/
:-/ nu am chef sa mai argumentez de ce e util sa avem un astfel de site in Romania, dar e ceva de gandit aici.

| FlorinDiablo a răspuns:

Baza asta de date exista dar nu e publica la vazul tuturor.Si e foarte bine ca nu e public, deoarece daca ar fi ar incalca dreptul la intimitate

| anonim_4396 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Bai Florine, cum adica se incalca dreptul la intimitate? Asta inseamna ca FBI, Interpol, si alte politii, fac ce vor, nu? Cine greseste grav fata de lege (crima, jaf armat, sechestrare, act terorist, etc.) trebuie anuntat public, batand toba "prin sat". In felul asta, te poti feri recunoscand infractorul.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e in viziunea ta, gandeste-te ca ai fost violat si nu vrei sa afle lume.Fie care om e liber sa faca ce vrea si plateste ca atare.De ce sa stie ala si ala ce fapte fac eu atat timp cat platesc pentru ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

ATENTIE!
1) Nici o institutie, dintre cele mentionate de mine mai sus, nu dezvaluie identitatea victimelor!
2) Oricine este supus recidivei! Orice om trebuie sa stie cum ii poate fi amenintat cursul normal al vietii.
3) Poti sa platesti legal pentru tampeniile tale, dar asta nu implica automat si corijarea ta comportamentala!
4) Vad ca ai ceva impotriva linistii vietii de zi cu zi. Daca te prind in fata portii, o sa te crap cu lupta! Preventiv.

| FlorinDiablo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa crapi tu ma traitear? Daca ma iau la tranta cu tine te refuza SMURDU ba baiatule, nu ma cunosti personal, vorbesti aiurea!

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

Trolling at it's finest..haha

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

What can I do? I'm hungry...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am gasit vreodata o astfel de baza de date. Probabil, cei mai multi mari infractori fac parte chiar din randurile politiei, sau sunt oameni politici.
Ce vrei draga, sa se aduca ofensa unor criminali cu imunitate? laughing

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Întrebările tale sunt puerile şi prosteşti în acelaşi timp.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru yfgsdufsdhfgyfrhwer):

Da, unele intrebari le-am pus cand stateam pe wc, cu laptopu in brate, nu zic.
Dar la intrebarea asta ce crezi ca e gresit? In unele tari s-au facut deja aceste baze de date publice pentru siguranta oamenilor, sau cel putin pentru informare in scopul de a preveni, de ce la noi ar fi diferit, sau noi suntem mai comunisti?
Te intreb si pe tine, ti-ar placea sa fi vecina cu 1violator sau doi?

| John90 a răspuns:

Decat cei de la FBI au baza de date si recompense daca le dai indici despre suspecti :)
http://www.fbi.gov/wanted

bafta

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru John90):

Nu se incepe propozitia cu decat daca nu ai negatia inainte.
Corect era " Nu au decat cei de la FBI baza de date...etc"
mersi de raspuns oricum.

| DyddyShORRR a răspuns:

Bineinteles ca au o baza de date, dar cum a zis si FlorinDiablo nu e publica (in vazul tuturor). Daca era sa fie publica iti dai seama cate necazuri se intamplau, nu ca n-ar fi si acum dar sa zicem. Funda!