| anonim_4396 a întrebat:

Pot afla varsta unei Persoane dupa nume? Sau cnp-ul dupa nume? LA evidenta populatiei de ex? As vrea sa stiu daca exista o metoda oficiala.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Evidenta populatiei nu-ti va da asemenea detalii nici prin telefon, nici personal. Nu au voie s-o faca.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti afla varsta dupa CNP. Cum dracu sa afli dupa nume? Numele se schimba cu varsta? Nici CNP-ul nu se da dupa nume ci dupa sex, an, luna, zi nastere, cod judet si un numar din registrul de nasteri al localitatii.
Ute o prezentare buna aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Cod_numeric_personal

| parcalab32 a răspuns (pentru Salontanul):

Ma refer folosindu-ma de nume (sunand LA evidenta populatiei de ex.)

| Uxellodunon a răspuns (pentru Salontanul):

Cred ca vrea sa stie daca poti sa cauti undeva numele unei persoane si sa gasesti informatii despre ea (ca in serialele cu detectivilaughing)

| Salontanul a răspuns (pentru Uxellodunon):

Da. Daca esti agent de politie sau procuror o poti face.

| Salontanul a răspuns (pentru parcalab32):

Evidenta populatiei nu-ti va da asemenea detalii nici prin telefon, nici personal. Nu au voie s-o faca.