| Joedoe7 a întrebat:

Pot beneficia de orice ajutor de la stat?

Salutare! Situația mea este una monoparentală practic îl am pe tata dar n-am vorbit cu el de când a murit bunica și am terminat liceul. Momentan lucrez full time dar cedez fizic sa platesc chirie utilitati iar de pus deoparte pentru facultate nu pot. Maică-mea a fost dat în judecată de către tatăl meu pentru că mă lăsa înfometat m-a furat de la tata și ma bătut (cel putin asta scrie în declarații) Nu am pe nimeni și trec prin mai multe chestii care îmi duce cu gândul de a lăsa totul în baltă. Tatăl meu nu lucrează e un om cu probleme cu alcoolul și nu am rude care să mă susțină, singur nu pot.) vreau să mă duc la facultate cât mai curând. (Anul aceasta nu am putit fiindcă am trecut prin depresie și practic mergeam la muncă și plângeam.

Orice informație e de ajutor, vă rog dacă știi cumva că ar exista ceva nu ezitați să răspundeți.

(Am 19 ani)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa cum vrei nu exista nici o posibilitate de a deveni orfan, orfan ramai doar daca iti mor parintii.
Exista doar posibilitatea ca parintii sa fie decazuti din drepturile parintesti, in anumite cazuri grave si prin hotararea unei instante judecatoresti.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu poti beneficia de ajutor de stat, ar putea beneficia tatal tau, daca indeplineste conditiile.
De asemenea, daca mergi la facultate, trebuie ca si mama ta sa plateasca intretinerea ta, pana termini facultatea dar nu peste varsta de 26 de ani, in cuantum de cel putin 1/3 din venitul net lunar, daca nu are alte persoane in intretinere.
La facultate ai putea beneficia de o bursa, cel putin o bursa sociala.

| Joedoe7 explică (pentru Ioandelasal):

Intretinerea in teorie plateste… practic nu au loc de munca deci nu au de unde. Deci practic am ramas pe pielea mea. Multumesc oricum de raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru Joedoe7):

Atunci ai cam o singura sansa: te angajezi si faci facultatea in forma invatamant la distanta, daca facultatea respectiva are aceasta forma de invatamnat.
Si eu am lucrat si am facut facultatea de drept la fara frecventa, asa se numea in anii dinainte de 1989 actuala ID.
Daca nu are decat forma la zi ai putea sa te intretii, pe langa bursa sociala, lucrand ceva cu timp partial.

| Joedoe7 explică (pentru Ioandelasal):

Există cumva posibilitatea de a renunta la grad de rudenie ca urmare eu sa raman orfan?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Joedoe7):

Asa cum vrei nu exista nici o posibilitate de a deveni orfan, orfan ramai doar daca iti mor parintii.
Exista doar posibilitatea ca parintii sa fie decazuti din drepturile parintesti, in anumite cazuri grave si prin hotararea unei instante judecatoresti.