| anku_4442 a întrebat:

Am 19 ani am renuntat la facultate din cauza ca am ramas insarcinata ce pot face ca sa pot beneficia de un ajutor social? Locuiesc cu mama si tata. Tatal copilului e un parazit un om de nimic ma enerveaza non-stop, nu il intereseaza de nimic, spune la inceput ca il intereseaza apoi ma lasa balta. M-am distrus si psihic stiu ca un copil are nevoie si de mama si de tata insa se pare ca al meu nu va avea asa ceva. Nu se poate mereu ma ia peste picior, un viitor cu el nu pot avea pentru ca m-as distruge psihic. Am nevoie de un ajutor social cum il pot obtine? multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ankule.ai fost proasta si te-ai f... t cu cine nu trebuie.ai idee cate sunt ca tine pe TPU? deschidele si lor ochii ca eu ma agit pe aici, dar aproape singur.rupe relatia cu el.ai noroc ca ai niste parinti care poate nu te judeca si nu te condamna pentru ce ai facut.nici eu nu te condamn.si eu sunt prost cateodata. dar nu desnadajdui.esti o femeie tanara.vei gasi un om sincer si curajos care isi va asuma raspunderea cresterii si educarii copilului tau.lasa-l pe prost in pace sa se duca unde a intarcat mutul iapa.reiati studiile cumva si angajeazate cu juma de norma.sa nu stai numai pe capul parintilor. daca vrei, poti.roagai sa te ajute.si sa nu ascunzi niciodata ca ai un copil.cine are caracter, va intelege.cauta un om care sa fie alaturi de tine, la bine si la rau.ai credinta si cere asta si de la Doamne -doamne.vei afla raspuns.sigur.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere la Primaria localitatii de domiciliu si daca indeplinesti conditiile prevazute de Legea nr. 416/2001 o sa primesti ajutor social. Legea o poti citi aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_venitului_minim_garantat.php. Succes si numai bine!

| anku_4442 explică:

Mama si tata stiu de situatia in care ma aflu. Am noroc ca ma sustin.

| lollipop_2620 a răspuns:

Pai parerea mea e ca trebuie sa mergi sa intebi la primarie si sa intrebi acolo. dar parintii tai stiu ca esti insarcinata?