| MathersMarshal a întrebat:

Pot fi dat în judecată dacā l-am făcut pe unu' "drogat"?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi dat in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru incalcarea dreptului la demnitate, conform Codului civil, citez:
"ART. 72. Dreptul la demnitate
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.
  (2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75. "
Sigur ca reclamantul trebuie sa poata proba ce ai spus iar tu ai dreptul sa faci proba veritatii, respectiv ca este real ce ai spus.
De asemenea reclamantul poate solicita si daune morale.

Bula
| Bula a răspuns:

Oricine poate da pe oricine in judecata, dar nu e sigur ca va castiga.
Daca persoana are probe concludente (martori, inregistrari), atunci te poate da in judecata pentru calomnie.
Daca are si un avocat bun, atunci vei plati la despagubiri morale cat nu ii e rusine sa ceara daune.

| Sara2 a răspuns:

Nu stă nimeni prin tribunale să cheltuie bani pentru o vorbă

| brokxy a răspuns:

Na....Eu insult pe toata lumea in cele mai rele forme si nu ma pot da in judecata laughing Cineva te-ar putea da in judecata daca : i-ai inselat cu ceva bani, i-ai amenintat cu moartea, etc chestii mai serioase.

| Rd79 a răspuns:

Poti fi dat in judecata si pentru ca respiri. Intrebarea este daca castiga cel care te reclama sau nu.

Teoretic poate sa te de ain judecata si sa si castige daca ce ai zis tu nu este adevarat si daca ai zis-o intr-un loc public, mai ales in scris. Daca i-ai zis-o asa, pe strada, nu.