| ___wq7C a întrebat:

Bună seara dacă am făcut accident de mașină și nu am fost băut sau drogat și am dosar penal după cat timp dispare

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va face urmarirea penala si apoi, dupa caz, procurorul va trimite dosarul in judecata si poti fi condamnat penal iar condamnarea se va inscrie in cazierul judiciar.
In functie de condamnare va interveni, dupa o anumita perioada de timp, reabilitarea de drept sau va trebui sa ceri reabilitarea judecatoreasca.
De asemenea, daca infractiunea nu este grava, procurorul poate dispune neinceperea urmaririi penale sau poate renunta la urmarirea penala.

| darrio2007 a răspuns:

Victime au fost?

| Simpatic a răspuns:

Intrebarea care survine este de ce ai avea dosar penal daca nu erai baut sau drogat? ai accidentat pe cineva grav sau distrus proprietatea cuiva, nu ne-ai dat detalii nu avem ce raspuns concret sa iti dam
dosarul penal se claseaza sau merge mai departe, nu expira el ci "condamnarea" dupa un anumit numar de ani si este in functie de incadrarea ei de catre instanta
"În certificatul de cazier judiciar se înscriu sancțiunile penale din hotărârile judecătorești rămase definitive care produc efecte juridice."

poate fi condamnare cu suspendare sau cu executare
pentru simplul fapt ca s-a deschis dosar penal nu inseamna neaparat ca vei primi si pedeapsa!

cazierul se prescrie (caci asta te intereseaza) in functie de hotararea judecatoreasca ramasa definitiva

art.15 LEGEA nr. 290/2004 (republicata):

1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidență dacă se află în una dintre următoarele situații:

a) faptele pe care le-au săvârșit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracțiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsă privativă de libertate de cel mult 3 ani și au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării;
e) au decedat;
f) s-a dispus renunțarea la urmărire penală sau clasarea față de ele ori s-a pronunțat o hotărâre definitivă de achitare sau de încetare a procesului penal; (la 01-02-2014, Lit. f) a alin. (1) al art. 15 a fost modificată de pct. 7 al art. 69 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013. ) g) a trecut un an de la data executării măsurii educative; (la 01-02-2014, Lit. g) a alin. (1) al art. 15 a fost modificată de pct. 7 al art. 69 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013. ) h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunțat o hotărâre definitivă de amânare a aplicării pedepsei și nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal; (la 01-02-2014, Lit. h) a alin. (1) al art. 15 a fost modificată de pct. 7 al art. 69 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013. ) i) au trecut 5 ani de la data aplicării uneia dintre sancțiunile cu caracter administrativ prevăzute de art. 91 din Legea nr. 15/1968privind Codul penal, republicată, cu modificările și completările ulterioare. (la 01-02-2014, Lit. i) a alin. (1) al art. 15 a fost introdusă de pct. 8 al art. 69 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013. ) (2) În cazul când în cazierul judiciar al persoanelor prevăzute la alin. (1) lit. a)-d) și f) există și alte mențiuni, se șterg numai mențiunile care impun scoaterea din evidență.(3) Scoaterea din evidență a mențiunilor stocate în vederea retransmiterii, conform art. 6 alin. (2), se face după expirarea termenelor stipulate în comunicările statului de condamnare, în măsura în care aceste hotărâri nu au fost recunoscute de organele române competente. (la 10-12-2016, Articolul 15 din Capitolul III a fost completat de Punctul 9, Articolul I din LEGEA nr. 247 din 5 decembrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 983 din 07 decembrie 2016 ) Articolul 16(1) Persoanele juridice înscrise în cazierul judiciar se scot din evidență dacă se află în una dintre următoarele situații:a) faptele pe care le-au săvârșit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracțiuni; b) a intervenit reabilitarea; c) a intervenit amnistia; d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii și au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării; e) au fost dizolvate și radiate și au trecut 10 ani de la data rămânerii definitive a condamnării; f) au trecut 5 ani de la executarea pedepselor complementare, cu excepția celei prevăzute la lit. e).(2) În cazul când în cazierul judiciar al persoanelor prevăzute la alin. (1) există și alte mențiuni, se șterg numai mențiunile care impun scoaterea din evidență.

| Sophieka a răspuns (pentru Simpatic):

S-a meritat sa te consumi atat de mult pentru intrebarea asta?

| Simpatic a răspuns (pentru Sophieka):

Sa ma consum pentru cineva de aici? nu fac asta niciodata
a fost parerea mea si un copy paste din articolul de lege, nimic deosebit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosarul penal în sine dispare după ce judecătorul te condamna sau te achita.

| sierra1 a răspuns:

Ce să dispară?