| Hellene08 a întrebat:

Eu am parintii despartiti,si vreau sa plec in Italia la mama, in vacanta.Trebuie sa trimita ea de acolo procura,sau o pot face de aici? Oricum ma voi duce zilele astea sa intreb, dar voiam sa imi fac asa o idee.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz ai nevoie doar de declaratia tatalui (nu procura), autentificata de un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major, poate fi si personalul de bord de pe avion sau tren ori conducatorul auto, dupa caz.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente esentiale pentru un raspuns corect: daca parintii sunt despartiti legal (divortati) si, in caz afirmativ, cui ai fost incredintata prin hotararea de divort. Spune aceste 2 elemente si o sa-ti dau un raspuns concret. Numai bine!

| Hellene08 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt divortati, si sunt incredintata tatalui

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hellene08):

In acest caz ai nevoie doar de declaratia tatalui (nu procura), autentificata de un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major, poate fi si personalul de bord de pe avion sau tren ori conducatorul auto, dupa caz.

| zahy a răspuns:

Daca pleci cu autocaru te baga in cuseta lori la vama. Pleci si fara buletin happy si urmarit de politie. la avion nu stiu.

| pYv a răspuns:

Intreaba acolo mai bine ce iti trebuie...ca iti trebuie (cred nu stiu sigur) semnatura de la ambii parinti ca sunt de acord sa te duci acolo