| Audir8etron a întrebat:

Pot sa cumpăr o arma paintball chiar daca nu am 18 ani?
Si de unde pot cumpara o arma de acest fel?
Funda

Răspuns Câştigător
| TawaretThalia a răspuns:

Buna.Varsta conteaza putin..nu se poate sa ai 10 ani si sa iti cumperi arma de paintball.Cel mai potrivit ar fi sa ai macar 15-16 ani! Dar din moment ce ele nu sunt propriu zis arme si nu poti provoca rani mortale cu ea atunci, DA, poti sa achizitionezi o asfel de 'arma' si daca nu ai 18 ani.Ea costa in jur de 100-200 de lei si o poti comanda online de aici -----> http://www.terranpaintball.ro/produse/ Alaturi de munitie si alte 'accesorii'. Sper ca te-am ajutat. FUNDA? :)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o poti cumpara in mod legal, pana la varsta de 18 ani, conform art.57 din L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(10) Armele şi dispozitivele neletale prevăzute în categoria E din anexă pot fi procurate în România de orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani."
Armele pentru paintball sunt prevazute in categoria E din anexa la lege.

| Audir8etron explică:

Ioandelasal vorbesti prea mult
Eu nu vreau sa fac niste amarate crime
Eu vreau sa fac farse la vecini

| Ioandelasal a răspuns (pentru Audir8etron):

Copile esti complet deplasat si necivilizat.
Ai pus o intrebare si ti-am raspuns conform prevederilor legale, inclusiv ti le-am citat. Ca tu nu crezi legea si-l crezi pe un oarecare, care habar n-are de legislatie, este problema ta. Parca vad ca peste catva timp, dupa ce vecinii o sa te reclame pentru farse, o sa te vaicaresti si o sa intrebi ce poti pati pentru prostiile facute. Poate o sa-ti spuna tot TawaretThalia.