| AndrejO a întrebat:

Pot sa fiu denuntat daca l-am batut pe un tigan care mi-a zgariat masina? Am coborat azi in parcare sa merg in oras si era un tiganus intr-o Dacie ce trecuse ca animalul si mi-a zgariat portiera. Am strigat la el, el smecher s-a coborat din masina si a inceput sa comenteze (cred ca ar fi sarit la bataie, dar sunt cam mare pentru el) si m-am enervat si i-am tras un pumn in nas, dar nu prea tare. I-au dat mucii pe afara si a inceput cu amenintari ca merge la politie, ca vine cu frate-su, ca nu stiu ce. Legal poate sa faca ceva?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa faca, o reclamatie la politie si te alegi cu un dosar penal pentru lovire.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din moment ce te-a instigat, si ti-a mai zgariat si masina, o plangere la politie s-ar incheia prost pentru amandoi, deci nu cred ca e fraier sa se duca. Ba chiar, datorita... Gradelor de rudenie, sa spunem, si a posibilelor antecedente, s-ar putea sa rezolve politistii direct la ei, cu amenda pentru tulburarea linistei publice, iar pe tine se vor face ca nu te-au gasit (nici nu te cauta).
Impotriva ta ar putea fi luata in seama plangerea, doar daca scoate certificat de la IML, pentru lovitura primita.

| Dismally a răspuns:

Normal, in cel mai fericit caz scapi cu amenda si cu plata unor despagubiri, in functie de cat de tare l-ai "botit".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dracu cum să poată face ceva legal unu pe care îl bați

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu cred ca o sa fi denunțat la politie însă cu tiganiii nu te joci. La ei când e vorba de bătaie vin cu șatra.

Trebuia să îi ceri despagubiri nu s-a folosești violenta.

Ti a zgâriat sau nu mașina. Violenta în spațiul public se plătește cu o amendă.