| danut2244 a întrebat:

Pot sa ma transfer in clasa a 9 asupra a 2 a saptamana la un liceu cu program sportiv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai avut media de admitere si ti se aproba transferul, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, conform lit.d), citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| danut2244 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la secretariatul liceului si mi au spus că de pe semestrul 2, dar m-am documentat si scrie ca este o excepție si pot, ce pot sa fac ca sa ma transfer?

| Ioandelasal a răspuns (pentru danut2244):

Depune cererea de transfer la liceul sportiv.

| danut2244 explică (pentru Ioandelasal):

Si cum procedez sa fac aceasta cerere?

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Numai in semestrul 2 parca in cazuri speciale; si din cate-mi amintesc o lege spunea ca poti sa te transferi numai anul urmator, nu mai stiu sigur.